MATEMATİK HER YERDE

Altın Oran Fotoğraf Çekerken Ne İşimize Yarar?

Altın oran hakkında bilgi sahibi olmanız daha iyi fotoğraf çekmenize yarayabilir...

***

Fotoğrafçılıkta önemli ve temel bir yere sahip olan altın oran, fotoğraf çekimlerinde kompozisyon oluşturulurken basit bir şekilde uygulanabilmektedir. Bu teknik sayesinde çekilen nesne ön plana çıkmakta ve kadraj daha dengeli olmaktadır.

1/3 kuralı, çoğu yeni fotoğrafçının öğrendiği ilk kompozisyon kurallarından biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır.

Çerçeveyi, yatayda ve dikeyde 3’er bölüm olmak üzere dokuz eşit parçaya bölen dört çizgi düşünün. 1/3 kuralına göre, bu çizgilerin birleşme yerlerine eğer modelinizi konumlandırırsanız fotoğrafınız çok daha ilgi çekici olacak, sıradanlıktan uzaklaşacaktır.

Günümüzde ister cep telefonu, ister dijital fotoğraf makinesi ile çekim yapın, her durumda 1/3 kuralına uygun bir sanal ızgara seçeneğine ulaşmanız mümkündür.

Altın oran, karşımıza pek çok alanda çıkan ve uygulama bulan bir geometrik orandır. Yaklaşık olarak 1.618 sayısına eşittir. Doğada göze hoş gelen birçok nesne bu orana uyduğu için, altın oran aynı zamanda estetiğin matematiksel ölçüsü olarak da değerlendirilmektedir.

1/3 kuralı, altın oran ile benzer şekilde estetik amaçlarla kullanılmaktadır ancak aynı anlama gelmemektedir. 1/3 kuralı, altın oranın basitleştirilmiş bir versiyonu olarak ifade edilmektedir.

Uzun kenarının kısa kenarına oranı altın oranı veren dikdörtgene altın dikdörtgen denir. Bir altın dikdörtgeni kenar uzunlukları 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89 gibi sayılardan oluşan Fibonacci dizisine uygun karelerle doldurduğunuzda dolmayan bölgeler gittikçe küçülen altın dikdörtgenlerdir. Bu karelerin köşelerini merkez alan çeyrek çemberler ise birleşerek altın spirali oluştururlar.

Birçok fotoğrafçı günümüzde 1/3 kuralı yerine altın spiralin kullanılmasının daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyor. Ancak bunun için köşegenlerin, yatay ve dikey çizgilerin bu oranın kesişim noktasına düşmesi, en azından oranın kesişme çizgilerine paralel olması gerekiyor.

Aşağıda bunun güzel bir örneğini görebilirsiniz.

Ansel Adams, 20. yüzyılın en iyi fotoğrafçılarından birisi olarak tanınıyor. Bunun nedeni araştırılınca onun çektiği görüntülerin altın oran ile olan uyumu fark edilmekte…

Adams fotograflarını gerçekten altın orana uygun mu çekiyor yoksa bir tesadüf mü ( ki bizce bu biraz zor) kesin bir şey söyleyemesekte çalışmalarından bir kaç kare paylaşarak sizlere de mükemmel fotograflar çekmenin sırrını gösterebiliriz belki de…

altın oran

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu