Anasayfa » ZİHİN AÇAN YAZILAR » Anonim Sözlerin Matematiksel Verisi

Anonim Sözlerin Matematiksel Verisi

Kaç kişi ayağını yorganına göre uzatıyor? Davulun sesi ne kadar uzaktan hoş geliyor? Hurmadan alınan haz hangi saatlerde artış gösteriyor? Bu soruları analiz ederek Anonim Halk Verisi oluşturuldu.

Günlük hayatta kullandığımız anonim sözleri sayılarla ifade edebilir misiniz? Sözel verileri derleyip analiz eden Deniz Cem Önduygu, istatistik ve matematikte kullanılan modellerle bu verileri açıklamış. Ortaya ise bildiğimiz cümleleri farklı şemalarla sunan tablolar çıkmış.

Her tabloda zeka pırıltısı bulunan çalışmada; damla sayısı arttıkça oluşan birikintinin nerede sabitleneceğinin tahmini, bakan ile yiyen arasındaki orandan kıyamet ihtimalinin hesaplanması gibi alternatif ve eğlenceli işlemler yer alıyor.81_anonimhalkverisi_v2

81_anonimhalkverisi_v21

81_anonimhalkverisi_v213

 

Görsel; denizcemonduygu.com

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.