Anasayfa » ZİHİN AÇAN YAZILAR » Anlam Arayışı

Anlam Arayışı

Yaşamın anlamı, küçük şeylere değer katabilmektir…

Eğer hayatının anlamını bulmuşsan ve bu anlam küçük de olsa, seni mutlu ediyorsa, söyleyecek bir söz yok. Küçük harfler sana anlamlıdır o vakit.  Ancak dünyanın “beyhudeliği” karşısında insanların yaşamlarına yükledikleri anlam “yüceliği” karşısında anlam kargaşası yaşayan o kadar insan vardır ki, bu bir toplumun anketlerde mutsuz toplum çıkmasına neden olmaktadır.

“Beyhudelik ve yücelik” birbirine tezat kavramlardır. İnsanoğlunun yaşadığı bu durum dramatik olduğu kadar trajedidir de… Belki de bu yüzden, insanoğlu öldükten sonra da yaşayabilmenin yollarının arayışı içindedir. Bu ihtiyacı; “öbür dünyada”, “reankarnasyonda”, “paralel evrenlerde” ve ya kara deliklerin ucundaki “başka evrenlerde” bulmaya çalışmaktadır…

O kadar yüce anlamlar yüklenir ki hayata, labirentin içindeki hamster gibi hisseder kendini. Hızla tükenen bir hayatta; mutsuz edici bir acelecilik, zamanla yarışma başlar. Haz arayışları, daha çabuk yaşama, daha çok tüketme, bir an önce yaşama agresifliği içinde koşuşturma başlar. Bu yanıyla kıyıya vurmuş bir gemidir aslında. Ne yapsa içindeki derin boşluk bir türlü dolmaz.

Arayış her mecrada hız kazanır. Yaş ilerlerler, anlam arayışı hızı daha bir artar. Ancak çöküş hızlanır. “Nasıl olur da yok olabilirim”, sorgulamaları zaman zaman benliğini sardığı yakıcı düşüncelerdir. Yaşantısında bir çok şey biriktirir; sevgi, yaşam, tecrübe, bilgi, kültür, para… Maalesef ters bir döngüdür yaşam yolu… Tecrübesiz, korunmaya muhtaç, çırılçıplak, hiç bir şey bilmeden geldiği dünyada yaşama tutunur insanoğlu… Ancak beynini en iyi şekilde kullandığı, yaşam tecrübelerine ve hayatta kalma gücüne sahip olduğu bir dönemde ise yaşama tutunamaz. Bu insanoğlunun yaşamak zorunda olduğu bir paradoksudur, trajedisidir.

İşte bu kısır döngü içinde hayalleri ile aşmaya çalışır bu paradoksu insan… Ürettiği bilim, kurduğu hayaller, yaşayamama agresiflikleri, çeşit çeşit inançlar, hazlar, uyuşturucular, iktidar savaşları, orta yaşın üzerindeki insanların çıkarttığı ve vazgeçememekten kaynaklanan iktidar savaşlar… Anlam bulunamaz!

Oysa anlam, küçük anlarda saklıdır. Küçücük belkide saniyelerle, dakikalarla ifade edilebilecek anlarda saklıdır. Koca koca egolarla değil, küçük harflerle yaşamaktır hayatı. Anlam bir yanıyla beynin çocukluktan itibaren huzura ve mutluluğa eğilimli hale getirilmesiyle ilgilidir. Üretmektir. Ürünleriyle geleceğe kalabilmeye inanmaktır. Beğenilmektir. Kabul görmektir. Üç beş dakika şımartılmaktır, sevilmektir, hissetmektir anlam; müziği, doğayı, canlıyı, empati ile derinleştirmektir hayatı.

Derinliktedir anlam, derinlemesine yaşamaktır hayatı…

Hüseyin Özkan

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Huseyin Ozkan

Avatar
Sadece merak eden biriyim... Merak ettiklerimi öğrenmenin mutluluğunu sizlerle paylaşmak isterim. Merak alanlarınız nelerdir derseniz? İnsana ve yaşama dair her şey...

Yorum Yok

  1. Avatar

    Ellerinize sağlık. Ümit ediyorum ki; bu güzel deneme
    nedenler ve çıkış yolları arayışı ile taçlanır.
    Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.