Anasayfa » MATEMATİK HER YERDE » Anamorfik İllüzyonlar – Felice Varini

Anamorfik İllüzyonlar – Felice Varini

Anamorfoz; Rönesans’tan günümüze kadar çeşitli sanat pratiklerinde bazı perspektif kuralları, matematiksel hesaplamalar ve özel yöntemlerle uygulanmış bir yanılsama tekniğidir.

1952, İsviçre doğumlu Felice Varini, 1970lerden itibaren bu tekniği başarı ile  kullanarak üç boyutlu alanlarda üs üste binmiş hatta boşlukta asılıymış gibi duran ve genellikle bir veya birkaç renge sahip geometrik şekillerden oluşan çalışmalarıyla izleyicinin görsel algısıyla oynamakta ve yanıltmakta.

Projeksiyon ve şablon yardımıyla oluşturduğu anamorfik tasarımlar belirli bir noktadan bakıldığında
çözümlenebilmekte, aksi takdirde anlamsız ve gelişigüzel yerleştirilmiş olarak algılanmakta…

Çalışmalarından bazı örnekler verelim.

Website: www.varini.org | Facebook: Felice-Varini

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Istvan Orosz’un Kafa Karıştıran Muhteşem Çalışmaları

“Macar Escher” lakaplı sanatçı Istvan Orosz’u tanıyor musunuz? István Orosz, Macar ressam, illüstratör, grafik sanatçısı ve kısa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.