Ünlü Teoremler ve Hipotezler

Rengarenk Bir Çözümsüz Soru: Hadwiger-Nelson Problemi

Hadwiger-Nelson problemi; “Düzlemde aralarındaki uzaklık 1 birim olan noktaların aynı renkte olmaması koşulu ile en az kaç renk kullanılarak bu noktalar boyanabilir?” olarak ifade edilebilir. İlk olarak 1950’de Princeton Üniversitesi matematikçilerinden Edward Nelson tarafından formüle edilen problem, hiçbir zaman kesin bir şekilde çözüme kavuşamadı. Aslında bu problem matematikçiler arasındaki meşhur “4 renk problemi” ile de alakalı. Şimdi gelin öncelikle Hadwiger-Nelson problemini anlamaya başlayalım.

Bir kağıt alın ve üzerine aralarındaki uzaklık bir birim olacak biçimde birkaç tane nokta çizin. Şimdi bu noktaların arasına bir çizgi çizin. Birleştirilen bütün noktaların arasındaki çizgiler eşit uzunlukta olduğu sürece birimin ne olduğunun önemi yok. Matematikçiler, buna birim mesafe grafiği adını verir. Sonuçta elde edeceğiniz aşağıdaki gibi bir şey olacaktır:

Şimdi tüm noktaları renklendirme zamanı. Kendinize şunu sorun: aynı kenarı paylaşan hiçbir köşe çiftinin aynı renge sahip olmayacağı herhangi bir grafiği boyamak için ihtiyaç duyacağım en az renk sayısı kaçtır? Öncelikle 2 sayısı ile başlayalım. Basit bir biçimde 2 rengin bunun için yeterli olmadığını görebilirsiniz. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi 3. köşe eğer elinizde iki renk var ise sadece kırmızı ya da mavi olabilir.

Sadece üç renk ile boyanamayacak bir birim mesafe grafiği elde etmek kolay.

Hadwiger-Nelson problemi

Yukarıdaki grafik sadece üç renk ile boyanamaz ancak dört renk yeterli olacaktır. Siyah noktalar, desenin sonsuz bir düzlemde tekrar edilebileceğini ifade ediyor. Şimdi alt sınırı 4 olarak sabitlemiş olduk gelin biraz da üstü sınıra bakalım. Aslında üst sınırın 7 olmasını 1950 yılında matematikçi John Isbell tarafından geliştirilen yöntem sayesinde biliyoruz. ( Nasıl yapıldığını öğrenmek isterseniz yazının sonundaki videoya göz atabilirsiniz.)

Aubrey de Grey ve Hadwiger-Nelson Probleminin Sınırlarının Daralması

Matematikçiler artık sorunun cevabının 4, 5, 6 ya da 7 olduğunu kabul ederken, bilim dünyasını şaşkına çeviren bir çözüm geldi geçtiğimiz yıllarda. Daha çok, insan ömrünü radikal şekilde uzatmaya ilişkin çalışmalarıyla ve 1000 yıl boyunca yaşayacak ilk insanın şimdiden doğduğunu ileri sürmesiyle tanınan bir biyolog olan Aubrey de Grey, 68 yıllık Hadwiger-Nelson problemine olası çözümleri daraltan bir makale yayımladı. De Grey makalesiyle cevabın kesinlikle 4 olmadığını gösterdi. Geriye sadece 5, 6 ya da 7 kaldı. Öncelikle dört renk ile boyanamayacak bir birim mesafe grafiği elde etmek çok daha zor. De Grey işe çok basit bir altıgen yapının 4 renkli olabileceği varsayımı ile başladı. Daha sonra bu yapıyı döndürerek ve genişleterek en son 4 renk ile boyanamayacak 20425 köşeli bir yapı elde etti. Daha sonra bu devasa yapıyı 1581 köşeye kadar indirgedi.

1581 köşeli, farklı 4 renk ile boyanamayacak köşeleri arası 1 birim uzaklık olan yapı.

Matematikçilerin konu ile ilgili araştırmaları halen devam ediyor, 5 ve 6 için problem açık olarak duruyor. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz. Video dili İngilizcedir.

Matematiksel

Sibel Çağlar

7 yıl Kadıköy Anadolu Lisesinin devamında lisans eğitimimi Marmara Üniversitesi İng. Matematik öğretmenliği üzerine tamamladım. Devamında 20 yıl çeşitli özel eğitim kurumlarında matematik öğretmenliği ve eğitim koordinatörlüğü yaptım. 2015 yılında matematiksel.org web sitesini kurdum. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.