Anasayfa » HABERLER » Alternatif Bir Sınav Anlayışı: MATBEG

Alternatif Bir Sınav Anlayışı: MATBEG

Bir öğrencinin hayatı, yaşantısının çeşitli evrelerinde karşısına çıkan ve yüzleşmek zorunda olduğu sınavlarla doludur. Sınavların amacı belli bir konudaki bilgi seviyesini ölçmektir. Peki bu ölçülen bilgi seviyesi, bir öğrenci hakkınızda ne kadar gerçek bilgi barındırır?

Türkiye’nin ulusal ve uluslararası sınav sonuçlarını incelediğimizde, bir yerlerde yanlış yapıldığı eğitimciler açısından ortak karar. Bu yanlışı düzeltmek için adımlar atmamız mümkün değil mi?

Sınav sonuçlarını incelediğimizde ortak gözlemlenen sonuç, öğrenci temel bilgi seviyesine sahip olsa bile, kalıp dışı, farklılaştırılmış soru tipleri ile karşılaştığında, başarı oranı çok düşmek de. Okul hayatı boyunca tek tip sorular süzgecinden geçen ve seçenekler ile düşünen bu öğrencinin karşılaştığı bu durum çözümsüz değil aslında. Sadece eksik kalan becerilerin erken yaşta geliştirmeye başlanması gerekli. Problem çözme, belirli bir durumu, bir sonuç durumuna dönüştürmeye yönelik bilişsel süreçtir. Bir problemi çözebilmek için yaratıcı düşünme, muhakeme, stratejiler geliştirme ve uygulama becerisi gerekir.

Sizi farklı bir uygulama ile tanıştıralım: MATBEG

MATBEG, öğrencilerin birer “yaratıcı problem çözücü” olmalarını sağlamak amacıyla geliştirilen ve içerisinde her sınıf düzeyine göre uyarlanmış, farklı türde ve sayıda sıra-dışı problemlerin bulunduğu, ilk ve ortaokul düzeyi bir uygulama. İçerdiği problemler, 4 temel matematiksel beceri alanına göre geliştirilmiş: Mantıksal akıl yürütme, strateji geliştirme, şekil becerisi ve işlem becerisi.

MATBEG sınavlarında öğrenciler birbirleri ile değil, kendileri ile yarışmaya başlıyor. Sınavda problemler zorluk-kolaylık düzeyine göre değil;içerdiği beceri düzeyi, beceri sayısı ve çözüm stratejilerine göre sınıflandırılıyor.

Öğrenciler, problemlerin çözümlerini kendileri yapıp, yazıp, açıklıyorlar. Bu da elbette onların sıradışı problemleri tanıma ve alternatif bir bakış açısı geliştirme becerilerini arttırıyor. Uygulamada öğrenciler matematik sorularını çözümlerken boya kalemi ile boyama yapabiliyor ya da farklı materyaller kullanarak çeşitli sorulara cevap verebiliyor.

Bolca düşünerek, zihinsel olarak kademeli şekilde zorlanarak ama aynı zamanda eğlenerek ve keşfederek öğrenmek…

MATBEG’de az sayıda doğru yapmak öğrenciyi başarısız ya da daha az başarılı yapmıyor, sadece daha iyi problem çözücü olmak için yönlendirip ve teşvik ediyor. Dolayısıyla MA TBEG’e katılmak öğrencinin salt kendisi için yaptığı bir matematiksel eylem.

Matbeg sınavlarında sorulan örnek soruları buradan inceleyebilirsiniz. 

Yalnızca başarılı öğrencileri seçen sistemler yerine, öğrencileri notla değerlendirmeyen ve performans ifadelerine göre geribildirim veren bütün öğrencilere ulaşmaya çalışan ve onları düşündürmeyi amaçlayan sistemlere ihtiyacımız var.

Bu anlamda MATBEG eğitimde yeni bir dönemin umut veren başlangıcı olabilir.

Daha fazla bilgi için web sitelerini inceleyebilirsiniz: http://www.matbeg.net

Sosyal medya hesapları: 

https://www.facebook.com/matbegtr/
https://www.instagram.com/matbegtr/

https://twitter.com/matbegtr

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.