Bilim Haberleri

Almanya’da Yılın 100 Kadını Arasında 5 Türk

Almanya'da yılın 100 kadını seçildi. Listede bizlerin de tanıdığı muazzam kadınlar var..

Almanya’nın haftalık yayımlanan dergilerinden Focus her yılın sonuna doğru yılın isimlerini seçiyor. Bu bağlamda, 2020 Yılı için yapılan değerlendirmelerde bu yılın Kadınlar Yılı olarak ele alınabileceğini belirten dergi; kadınların birçok alandaki başarılarına rağmen kadınların her yerde hala eşit haklar için mücadele etmek zorunda olması, salgın sürecinden erkeklerden çok daha fazla kadının işini kaybetmesi, düşük gelirli işlerde çalışmak durumunda kalması gibi gerekçelerle bu kez yılın 100 insanını değil, 100 kadınını sunduklarını belirtti.

Listedeki İsimler

Almanya’nın önde gelen haftalık haber dergilerinden Focus’un medya, siyaset, kültür ve iş dünyasından önde gelen kadınlardan oluşan jürisinin değerlendirmesine göre listeye girenler arasında BioNtech’in geliştirdiği Covid-19 aşısının ardındaki beyin, Sayın Özlem Türeci de yer alıyor.

Prof. Türeci’nin dışında dört başarılı kadın daha, Almanya’da yılın 100 kadını arasında yer aldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de yer aldığı listede; Dr. Dilek Gürsoy (44, kalp cerrahı), Gegen die Wand filmi ve Game of Thrones dizisinde de yer almış olan Sibel Kekilli (40, sinema oyuncusu), Shermin Langhoff (51, tiyatro yöneticisi) ve Ayten Doğan (39, sosyal bilimci – politikacı) da bulunuyor.

Bu arada listedeki isimlerden Doktor Dilek Gürsoy’un 2012’de Avrupada yapay kalp naklini gerçekleştiren ilk kadın olması sebebiyle aynı zamanda Avrupanın İlk Yapay Kalp Cerrahı unvanını da taşıdığını hatırlatalım. Gürsoy bu başarısıyla, Angela Merkel’in de aldığı ödüllerden olan Victress Ödülünü de almıştı. Ayrıca 2019’da Almanya’da yılın doktoru da seçilmişti kendisi. Kendisiyle ve mütevazı duruşuyla tanışmak için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz:

Shermin Langhoff ise Almanya’da bulunan, 2014 ve 2016’da yılın tiyatrosu seçilen Maksim Gorki Tiyatrosunun Sanat Yönetmenliğini (Almanya tarihinde devlet tiyatrosunu yöneten ilk Türk olarak) yapmakla beraber, sosyal sorumluluk projelerini de sürdürüyor. Langhoff, ayrıca Nürnberg’de Türkiye/Almanya film festivallerini de başlatmış olup ülkeye sanatsal anlamda oldukça önemli yenilikler getirmeyi başarmış ve sanatın dinamizmini artırmıştır. Bu noktada, kendisinin Almanya’da sayısız ödüle layık görüldüğünü de belirtmemiz gerekir.

Sibel Kekilli ise pek çok filmde yer almış bir oyuncu olmasına rağmen, genelde ödüle doymayan Gegen die Wand (İngilizce: Head-On, Türkçe: Duvara Karşı) filmi ve Game of Thrones dizisindeki rolleriyle tanınan başarılı bir oyuncu olmasının yanında kadın hakları konusunda da oldukça duyarlı bir aktivisttir. Listeye giren tüm kadınları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu