ZİHİN AÇAN YAZILAR

Algoritmalar Sayesinde Sanat Eserlerine Alternatif Bir Bakış

Tasarımcı Dimitris Ladopoulos eski resimleri, karmaşık çağdaş renk çalışmalarına dönüştüren algoritmalar sayesinde sanata farklı bir yorum getiriyor.

algoritma sanat - Dimitris Ladopoulos

Ladopoulos hem görsel hem de hareketli grafik tasarımı üzerine uzmanlaşmış bir tasarımcı. Ve onun yakın zamandaki uğraşısı da beğendiği tabloları digital ortamda baştan yaratabilmek. Bunun için elindeki en güçlü araç da algoritmalar ve 3B animasyon yazılımı Houdini.

algoritma sanat - Dimitris Ladopoulos

Şu ana kadar tasarımcı Rembrandt Harmenszoon van Rijn‘in  Portrait of Johannes Wtenbogaert (1633) adlı tablosunu ve Rembrandt Peale‘in kendi kızını resimlediği Portrait of Rosalba Peale (1820) adlı tablosunu modernize etmiş durumda.

algoritma sanat - Dimitris Ladopoulos

Tasarımcı bu renk çalışmalarını yapabilmek için 3B animasyon yazılımı Houdini’yi kullanmış. Houdini, 3 boyutlu animasyonlar yapmaya yarayan, bu 3 boyutlu animasyonları filmlere dönüştüren, hatta filmlerle bu animasyon efektlerini entegre edebilen bir program. 

Programda istediğiniz şekli çizip, istediğiniz modellemeyi yapıp, bunları istediğiniz dokularla kaplayıp, bir de bunları hareket ettirip, istediğiniz açılardan ışıkları ayarlayıp, hareketli ya da sabit kameralarınızı istediğiniz açılardan yerleştirip, yaratıcılığınızı istediğiniz gibi konuşturabiliyorsunuz.

algoritma sanat - Dimitris Ladopoulos

Sonuç olarak ortaya çıkan bu komposizyonlar karmaşık gibi gözüken sanat eserlerinin bile, bir nesne olarak ele alınıp analiz edilebileceklerini ve dijital olarak baştan yaratılabileceklerini gösteriyor bizlere.

algoritma sanat - Dimitris Ladopoulos
algoritma sanat - Dimitris Ladopoulos

Çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

http://www.dimitris-ladopoulos.xyz/projects/portraits.html

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu