Anasayfa » HABERLER » Alan Turing Elektronik Müziğin Çehresini Nasıl Değiştirdi?

Alan Turing Elektronik Müziğin Çehresini Nasıl Değiştirdi?

İlk elektronik müziğin Alan Turing’in geliştirdiği bir bilgisayar vasıtasıyla üretildiğini biliyor muydunuz?

Canterbury Üniversitesi’nden akademisyen Jake Copeland ve kompozitör Jason Long, 1951 yılında BBC’den bir ekibin asesat disk kesici kullanarak kaydettiği üç melodiyi ve bu kayıtlar sırasında teknisyenlerin aralarında geçen konuşmaları içeren ses kaydının üzerinde çalışarak tüm dünyaya ilk bilgisayar müziğinin nasıl duyulduğunu göstermeyi başardılar.

1948’de Turing tarafından üretilen Mark I ve 1951 yılında peşi sıra gelen Mark II adındaki bilgisayarlara bağlanan hoparlörlerin (bilgisayarın babası Alan Turing onlara “hooter” diyordu) çeşitli “klik” ve “tik” sesleri çıkarabiliyordu. Turing bu seslerin programlanıp, Batı müziği standardında notalar olarak düzenlenebileceğini fark etti. Bu sesleri daha pragmatik bir bakış açısıyla bilgisayarın çeşitli komutlara verdiği sesli tepkiler olarak kullandı.

Ancak ilk bilgisayar müziğini üretmek, 1951’de Alan Turing’in Manchester Elektronik Bilgisayarı Mark II için Programcının El Kitabı’nı, yani dünyanın ilk bilgisayar kılavuzunu eline geçiren genç öğretmen ve piyanist Christopher Strachey’e nasip oldu. Strachey, bu “klik” ve “tik” seslerini bir enstrümana dönüştüren bir yazılımla Turing’in Manchester’daki laboratuvarının kapısını çaldı.

Bunca yıl sonra bu 12-inç plağı elde etmeyi başaran Copeland ve Long, kaydın kalitesinin ve hızının oldukları halleriyle herhangi bir şey ifade etmediğini fark ettiklerinde yazılagelmiş ilk bilgisayar kullanma kılavuzu tekrar günışığına çıktı. İkili, Alan Turing’in yönlendirmelerini içeren el kitabı vasıtasıyla kaydı dinlenebilir hâle getirmeyi ve restore etmeyi de başardılar. Sonuçları dinlemek isterseniz.

Kaynak: British Library / Sound and Vision Blog

Yazının ilk yayınlandığı yer: https://vesaire.org/alan-turing-elektronik-muzigin-cehresini-nasil-degistirdi/#_ftn1

Matematiksel[

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.