Ağaç Kullanmadan, Taştan Kağıt Yapmak Mümkün

Bu hem bir buluş hem bir inovasyon hem bir girişimcilik hem de bir sosyal sorumluluk hikayesidir.

Kağıt hamuru ve kağıt üretim prosesleri doğal kaynaklardan yüksek miktarlarda kullanıp aynı doğrultuda çevreye yüksek oranda atık bırakan endüstri kuruluşlarıdır. Üretilen her bir ton kâğıt başına 60 m3 su harcanmakta, yaklaşık 10-50 m3 atık su açığa çıkmaktadır. Üretim sonucunda çevreye deşarj edilen atık su toprağa ve canlılara zarar verebilecek derecede yüksek miktarda çeşitli kirleticiler içermektedir.

Avustralyalı girişimciler Kevin Garcia ve Jon Tse bu prosese, bu kirliliğe ve bu tüketime son vermeye kararlıydı. Bir yıl boyunca kağıt yapmak için uygun bir ham madde olarak kullanılabilecek olası bir alternatifi araştırdılar. “Çevresel sorumluluk bilinciyle daha uyumlu olarak kağıdın üretimini yeniden tasarlarsak” mottosuyla yola çıkan iki girişimci taştan kağıt yapmayı başardılar. Temmuz 2017’de Karst Stone Paper’ı kurdular. Şirket kereste, su veya sert kimyasallar kullanmadan kağıt üretmekte. Üretim ham maddeleri ise şantiyelerden ve diğer endüstriyel dökümlerden çıkarılan taş atıkları.

Kevin Garcia ve Jon Tse
Kevin Garcia ve Jon Tse

“Kağıdın geleneksel olarak nasıl yapıldığının tüm sürecine bakarsanız; ağaç kesmeyi, kağıt hamuru yapmak için kimyasallar ve çamaşır suyu eklemeyi, çok miktarda su kullanmayı ve daha sonra kağıtları sıkmayı, kurutmayı ve düzleştirmeyi içerir. Emek yoğun bir proses olan kağıt üretimi, yüksek karbon emisyonu ve akabinde ormansızlaşmaya neden oluyor” diyen genç girişimcilerden Garcia kurdukları şirket Karst ile sürdürülebilir kağıt ürünleri üreterek ormansızlaşma oranını azaltmayı hedeflediklerini belirtti.

kağıt

Dünya Yaban Hayatı Fonu’na göre, kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi, tüm dünyada işlem gören tüm endüstriyel odunların %40’ından fazlasını kullanmaktadır. 2019 yılı için Karst’ın kağıt üretiminde 540 büyük kereste ağacının kesilmesini, 83.100 litre suyun kullanılmasını ve 25.500 kilogram karbondioksitin salınmasını önlediği tahmin ediliyor.

Taştan Kağıt Nasıl Üretiliyor?

Karst kağıt üretiminde atık kireç taşı kullanıyor. Atılan kireçtaşını bulabildikleri her yerden topluyor, yıkayıp ince toz haline getiriyorlar. Toz haline getirilen kireç taşı daha sonra kompoze edilebilir veya fotodegrade olabilen bir HDPE (yüksek yoğunluklu polietilen) reçinesi ile karıştırılarak macun elde ediliyor. Garcia, karışımın %90’ının kalsiyum karbonat ve %10’unun tozu birbirine bağlayan reçine olduğunu söyledi. Macun benzeri karışım daha sonra küçük peletler haline getirilir, ısıtılır ve ince kağıtlara dönüştürmek için büyük silindirler içinden geçirilir.

kağıt üretimi

“Kağıt, defter kağıdı kadar ince veya bir karton kağıdı kadar kalın olabilir,” diyen Garcia, “Bu süreçten kaynaklanan karbon emisyonunun ağaç hamurundan kağıt üretmekten yaklaşık %67 daha az” olduğunu söyledi. Ortaya çıkan ürün ise su geçirmez, yırtılması zor ve geri dönüştürülebilir.

Günlük ürünlere sürdürülebilir bir alternatif

Her ikisi de 32 yaşında olan Garcia ve Tse, Sydney’de doğdular. Garcia, 2012 yılında Sydney Üniversitesi’nden tıbbi sağlık bilimi ve radyasyon bilimi dereceleriyle mezun oldu. Tse ise Macquarie Üniversitesi muhasebe bölümünden 2010 yılında mezun oldu. İki girişimcinin yolları kesişinceye dek ikisinin de bazı girişimcilik deneyimleri oldu. Tse, 2011 yılında bir ders kitabı kiralama şirketi olan Zookal’ı kurdu. Garcia ise Ocak 2018’de Karst’a odaklanmak için kapattığı Lehft adlı bir saat şirketi kurmuştu.

Hala niş bir ürün olmasına rağmen, Garcia ve Tse kağıt kullanımlarını kağıt topakları, kartlar, mürekkep püskürtmeli kağıtlar ve etiketlerle daha geniş bir pazara genişletmek istiyorlar. Tse, “Bu sadece bir şey satmaktan çok daha fazlasıdır. Taş Kağıt’ın günlük bir ürün için ana akım ve sürdürülebilir bir alternatif olmasını istiyoruz.” diyor. “Bunun piyasada bir etkisi olmasını istiyoruz.” Karst için kısa bir video…

Kaynak:https://edition.cnn.com/2019/10/01/success/stone-paper-karst-entrepreneurs/index.html

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...
Başa dön tuşu