Adı Einstein İle Anılan Türk: Feryal Özel

Bilim dünyasında devrim yaratan kişilerin yer aldığı Big Ideas (Büyük Fikirler) isimli listeye baktığınızda Albert Einstein, Jonh Nash gibi çok tanınmış bilim insanlarını görürsünüz. 20 kişilik bu liste içinde bilim dünyasında artık onlar kadar ünlü olan iki de kadın var. Bunlardan biri Kanada asıllı Sara Seager, diğeri ise bir Türk: Feryal Özel.

Üsküdar Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra, Columbia Üniversitesi’nde çift ana dal yaparak matematik ve fizik mühendisliğinden “onur derecesi” alarak mezun olan Prof. Dr. Özel, 2002’den beri NASA’nın İleri Araştırmalar Merkezi’nde çalışıyor.

Büyük fikirler listesine, nötron yıldızlarının çok güçlü manyetik ve çekim alanlarını hesaplayan çalışmalarıyla dahil oldu. En yoğunlaştığı alan nötron yıldızları, kara delikler ve güçlü yer çekiminin etkileri. Bu arada kendisi NASA tarafından verilen Hubble Ödülü’ne layık görülen ilk ve tek Türk.

Nötron yıldızlarının evrendeki en yoğun cisimler olduğunu ve bir çay kaşığı kadar nötron maddesinin 5 milyar ton kütlesinde olduğunu anlatan Özel, bu farklı fiziksel ortamda yeni fiziksel olaylar ortaya çıktığını ve fizik kanunlarını sınama olasılıklarının doğduğunu söylüyor Büyük Fikirler listesine girdikten sonra, daha da büyük fikirlerin peşinde olduğu için çalışma alanını genişletmiş durumda.

Prof. Dr. Feryal Özel, geçtiğimiz yıllarda NASA’nın 2020’de hayata geçireceği Uzay Teleskopu projesinin başına geçirildi.

Tıp doktoru bir anne babanın kızı olan Feryal Özel’in başarısının temelleri muhtemel çocukluğunda yatıyor.

Feryal Özel

“Derslerim hep iyiydi ama biraz da seçici davranırdım. Nedenini anlamadığım, bir mantık düzenine oturtamadığım şeyler beni çok rahatsız ederdi. Herhalde bilime olan ilgim de çok erken yaşlarda o nedenle başladı. 10 yaşında fizikçi olacağım demeye başlamıştım.”

Kendisi gibi astrofizikçi Dimitros Psaltis ile evli olan Feryal Özel, 2 kız annesi. Özel çocukların eğitimiyle ilgili olarak şunları söylüyor:

“Çocuklar daha küçük yaştan itibaren çevrelerinden ‘matematik zor’ ,‘fen zor’ gibi laflar duyup ona koşullanıyorlar. Oysa bu konular çok zevkli şekilde öğretilebilir ve çocukları hiç zorlamadan sevdirilebilir. İlkokul ve ortaokul fen sınıflarına gönüllü öğretmen olarak katılıyorum ve sınıfta çocuklarla deney yapıyorum. Kızlarımın ikisi de fen ve matematik alanlarını severek büyüyorlar.”

Feryal Özel, 10 Nisan’da dünyada ilk kez kara deliğin görüntülenmesini sağlayan 200 bilim insanı içinde tek Türk bilim insanı olarak yer aldı.

Bizlere gurur veren başarılarının devamını diliyoruz kendisine…

Matematiksel

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu