BİLİM TARİHİ

Adı Einstein İle Anılan Türk: Feryal Özel

Bilim dünyasında devrim yaratan kişilerin yer aldığı Big Ideas (Büyük Fikirler) isimli listeye baktığınızda Albert Einstein, Jonh Nash gibi çok tanınmış bilim insanlarını görürsünüz. 20 kişilik bu liste içinde bilim dünyasında artık onlar kadar ünlü olan iki de kadın var. Bunlardan biri Kanada asıllı Sara Seager, diğeri ise bir Türk: Feryal Özel.

Üsküdar Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra, Columbia Üniversitesi’nde çift ana dal yaparak matematik ve fizik mühendisliğinden “onur derecesi” alarak mezun olan Prof. Dr. Özel, 2002’den beri NASA’nın İleri Araştırmalar Merkezi’nde çalışıyor.

Büyük fikirler listesine, nötron yıldızlarının çok güçlü manyetik ve çekim alanlarını hesaplayan çalışmalarıyla dahil oldu. En yoğunlaştığı alan nötron yıldızları, kara delikler ve güçlü yer çekiminin etkileri. Bu arada kendisi NASA tarafından verilen Hubble Ödülü’ne layık görülen ilk ve tek Türk.

Nötron yıldızlarının evrendeki en yoğun cisimler olduğunu ve bir çay kaşığı kadar nötron maddesinin 5 milyar ton kütlesinde olduğunu anlatan Özel, bu farklı fiziksel ortamda yeni fiziksel olaylar ortaya çıktığını ve fizik kanunlarını sınama olasılıklarının doğduğunu söylüyor Büyük Fikirler listesine girdikten sonra, daha da büyük fikirlerin peşinde olduğu için çalışma alanını genişletmiş durumda.

Prof. Dr. Feryal Özel, geçtiğimiz yıllarda NASA’nın 2020’de hayata geçireceği Uzay Teleskopu projesinin başına geçirildi.

Tıp doktoru bir anne babanın kızı olan Feryal Özel’in başarısının temelleri muhtemel çocukluğunda yatıyor.

“Derslerim hep iyiydi ama biraz da seçici davranırdım. Nedenini anlamadığım, bir mantık düzenine oturtamadığım şeyler beni çok rahatsız ederdi. Herhalde bilime olan ilgim de çok erken yaşlarda o nedenle başladı. 10 yaşında fizikçi olacağım demeye başlamıştım.”

Kendisi gibi astrofizikçi Dimitros Psaltis ile evli olan Feryal Özel, 2 kız annesi. Özel çocukların eğitimiyle ilgili olarak şunları söylüyor:

“Çocuklar daha küçük yaştan itibaren çevrelerinden ‘matematik zor’ ,‘fen zor’ gibi laflar duyup ona koşullanıyorlar. Oysa bu konular çok zevkli şekilde öğretilebilir ve çocukları hiç zorlamadan sevdirilebilir. İlkokul ve ortaokul fen sınıflarına gönüllü öğretmen olarak katılıyorum ve sınıfta çocuklarla deney yapıyorum. Kızlarımın ikisi de fen ve matematik alanlarını severek büyüyorlar.”

Feryal Özel, 10 Nisan’da dünyada ilk kez kara deliğin görüntülenmesini sağlayan 200 bilim insanı içinde tek Türk bilim insanı olarak yer aldı.

Bilim Sever Gençler Feryal Özel’e Kulak Verin!


Prof. Dr. Feryal Özel büyük başarısıyla özellikle gençler için önemli bir rol model. Kendisi bilimin cinsiyetinin de yaşının da olmadığını; bilimin meraklı olan, yaşadığımız dünyayı ve evreni anlamaya çalışan herkes için olduğunun altını önemle çiziyor.

Bu yolda kararlı ve sabırlı olmak gerektiğinin en önemli şey olduğunu söylüyor: “Bilim bugünden yarına sonuç alınacak bir şey değil; önlerine engeller çıkacak, çıkabilir demiyorum, kesinlikle çıkacak!

Onları aşmak için ellerinden geleni yapsınlar. Yılmadan devam etmek gerek. Çevrelerindeki kişilerden yardım alarak ancak kendi akıllarını kullanarak yılmadan ve vazgeçmeden yollarına devam etsinler”.

Prof. Dr. Özel kariyer tercihi konusunda ise gençlere gerçekten ilgi duydukları, emek vermek istedikleri, üzerinde uzun zaman zevkle çalışabilecekleri konuyu ya da mesleği düşünüp ona göre karar vermelerini öneriyor.

Bizlere gurur veren başarılarının devamını diliyoruz kendisine…

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu