GÜNDEM

ACE-ArithmEcole: Kolay Matematik Öğrenmek İçin Yeni Bir Yöntem

İlkokulda matematik öğrenmek nasıl daha kolay hale gelebilir? İsviçre Cenevre Üniversitesi (UNIGE), Fransa’daki dört araştırma ekibiyle birlikte ACE-ArithmEcole adlı yeni bir yöntem geliştirdi.

Bu program ilkokul çağındaki çocukların sezgilerini aşmasını ve bunun yerine aritmetik ilkeleri yerleştirmesini hedefliyor.

İlköğretimin ilk yıllarından itibaren, öğrenciler toplama ve çıkarma içeren matematiksel problemlerle karşı karşıyadır. İçgüdüsel olarak, sorunlara çözüm bulmak için tarif edilen durumların zihinsel simülasyonlarını kullanırlar. Ancak bir soru karmaşık hale gelir gelmez bu yöntem kullanılmaz hale gelir.

Sezgiler Yerine Aritmetik Yöntemler Kullanmak

Anlamsal yeniden kodlamaya dayanan bu yaklaşım, öğrencileri erken yaşlarda aritmetik konusunda bilgi edinmeye teşvik eder.

Öğretim yılının sonunda, UNIGE ekibi Fransa’da ilkokul ikinci sınıf düzeyinde 10 sınıfı değerlendirdi. Kontrol sınıfları olarak bilinen beş sınıfta, öğretmenler matematiği geleneksel bir şekilde öğretmişlerdi. 

Diğer beş sınıfta, öğrencileri soyutlamayı desteklemeye teşvik eden ACE-ArithmEcole tekniği uygulamıştı. UNIGE’deki FPSE Eğitim Bölümü profesörü Emmanuel Sander bu konuda bir örnek veriyor.

“Luke 22 miskete sahip, 18’ini kaybetti, kaç misket kaldı? sorusunu ele alalım. Bu problemi okuduğunda öğrenciler öncelikle, çıkarma işleminin her zaman bir kayıptan sonra geriye kalanlar için yapılan bir araştırma olduğu fikrini bırakmalıdır.

Bunun yerine, öğrenciler, çıkarma işlemini bir farkın hesaplanması veya ölçülmesi gereken bir mesafe olarak görmeyi başarmalıdır. Her şey öğrencilere bu durumu nasıl yeniden kodlayacaklarını göstermekle ilgili. ”

Bu uygulamaya dayanan bir yıllık öğretimden sonra, UNIGE araştırmacıları, öğrencilerden üç ana kategoriye ayrılmış problemleri çözmelerini isteyerek sonuçları değerlendirdiler.

Toplama (7 mavi misket ve 4 kırmızı misket var, toplamda kaç tane var?), karşılaştırma (7 gül ve 11 papatyadan oluşan bir buketim var, güllerden daha fazla papatyam mı var?) ve değişim problemleri (4 Euro’m vardı ve biraz daha kazandım. Şimdi 11 Euro’m var. Ne kadar kazandım?) kategorilerin her birinde, zihinsel olarak temsil edilmesi ve informal stratejiler kullanarak çözülmesi kolay bazı problemler bulunuyordu.

Ayrıca zihinsel olarak simüle edilmesi zor olan ve aritmetik prensiplere başvurulması gereken sorularda mevcuttu. Testlerin sonunda araştırmacılar yadsınamaz sonuçlar gözlemlediler. 

ACE-ArithmEcole yöntemiyle matematiksel problemleri çözmeyi öğrenen öğrenciler arasında yüzde 63.4’ü zihinsel olarak simüle edilmesi kolay problemlere doğru cevaplar verdi. Öğrencilerin yüzde 50.5’i daha karmaşık problemlere de bu yöntemle cevap buldu. 

Gvozdic, “Buna karşılık, standart müfredattaki öğrencilerin sadece yüzde 42.2’si basit problemleri çözebildi ve sadece yüzde 29.8’i karmaşık problemleri doğru cevapladı.” dedi.

Katarina Gvozdic makalesinde “Öğrenciler kendilerine sunulan temsil araçları ve sınıfta başvurdukları etkinlikler sayesinde öğrenciler kendilerini informal zihinsel simülasyonlardan ayırmayı ve neden olduğu tuzaklardan kaçınmayı öğrendiler.” şeklinde durumu açıkladı.

Sonuçlar umut verici. Bu nedenle çalışma ekibi şimdilerde bu yöntemi çarpma ve bölme işlemlerini de dahil ederek daha büyük sınıflara da uygulanacak biçimde genişletmek için çalışmalar yapıyor. Kendileri yöntemin bilim ve dilbilgisi gibi diğer dallara da uygulanabileceğini düşünüyor.

Alper Aslan

Kaynak: ScienceDaily

Matematiksel

Editör

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı