Abel Ödülü İlk Kez Bir Kadın Matematikçiye Verildi

Karen Uhlenbeck Abel Matematik Ödülü’nü kazanan ilk kadın oldu.

Norveç Bilim ve Edebiyat Akademisi bu yılki Abel Ödülü’nün Texas Üniversitesi emekli profesörü Karen Uhlenbeck’e verildiğini açıkladı. Dr. Uhlenbeck ödülü almaya analiz, geometri ve matematiksel fizik alanına yaptığı katkılardan dolayı layık görüldü.

Esas çalışma alanı çok boyutlu eğrisel uzaylardaki katmanların kompleks biçimleri olan Dr. Uhlenbeck ona Abel ödülünü getiren son çalışmasında fizikçilerin kuantum alan teorisinde sıklıkla kullandığı parçacıkların kuvvetle olan temel ilişkisini tarif etmeye yarayan teknikleri özenli bir matematiksel altyapı ile destekledi.

Dr. Uhlenbeck, kendisini Abel Ödülü’nü alan ilk kadın olmaya götüren süreçte, geometrik analiz olarak bilinen alana çok büyük katkılarda bulundu ve şu an çok sayıda matematikçi tarafından yaygın biçimde kullanılan teknikler geliştirdi.

Princeton’daki Institute for Advanced Study’de misafir öğretim üyesi olarak çalışan 76 yaşındaki Dr. Uhlenbeck ödülle birlikte gelen 700.000 dolarla ne yapacağına henüz karar vermediğini belirtti.

Bilindiği gibi, Nobel ödülü birçok dalda verilmesine rağmen matematik dalında verilmiyor ve 1936 yılından bu yana her dört yılda bir kırk yaşın altındaki matematikçilere verilen Fields madalyası “Matematiğin Nobel”i olarak biliniyor. Oysa, ismini Norveçli matematikçi Niels Hendrik Abel’den alan Abel Ödülleri kazananları yaşla sınırlamaması açısından Nobel ödülüne daha çok benziyor. Daha önce Abel Ödülü’nü kazanan matematikçiler arasında Fermat’ın son teoremini ispatlayan Andrew J. Wiles ve yaşam öyküsü “A Beautiful Mind” filmine ilham olan John F. Nash Jr. da bulunuyor.

Kariyerindeki önemli çalışmalarını otuzlu yaşlarının sonlarında yayınlamaya başlayan Dr. Uhlenbeck’in daha önceki başarıları arasında 1983 yılında 41 yaşındayken 204.000 dolarlık MacArthur bursunu almaya hak kazanmak ve 1990 yılında Uluslararası Matematikçiler Kongresinde çağrılı konuşmacı olarak davet edilen ikinci kadın olarak adını tarihe yazdırmak da bulunuyor.

Kaynak ve İleri Okuma: https://www.nytimes.com/2019/03/19/science/karen-uhlenbeck-abel-prize.html

Matematiksel

Fatma Ayca Cetinkaya

Matematik alanındaki lisans derecemi Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisans ve doktora derecelerimi Mersin Üniversitesi'nden aldım. Mersin Üniversitesi Matematik bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktayım.
Başa dön tuşu