MATEMATİK HER YERDE

A4 Kağıdının Hikayesi

Yüzlerce kez kullandığımız A4 dosya kağıdının ardındaki sırrı biliyor musunuz?

Yetmişli yıllarda öğrenci olsanız bir rapor hazırlamaya kalktığınızda önemli bir sorunla karşılaşabilirdiniz. O zamanlarda dosya kağıtlarının boyutları standart değildi. Her paketten farklı boyda kağıt çıkardı. Aynı gibi görünenler bile birkaç milimetre değişirdi.

Ölçme biçme ve kesme işlemini kolaylaştırmak adına daha sonra kağıtlar standart bir boyutta üretilmeye başlandı.

A4 Boyutu

21 cm’ye 29,7 cm…

A4 dosya kağıdı bu standart uzunluğa sahiptir.

Neden böyle küsurlu boyutlar derseniz elbette bir sebebi var. Aslında temelde istenen kağıtlar ortadan 2’ye bölündüğünde oluşan yeni parçaların kenarlarının birbirine oranı değişmesin.

Bunun için kağıdımızın uzun kenarına a, kısa kenarına b diyelim. Oranımız a/b

Ortadan 2’ye katlandığında uzun kenar b kısa kenar ise a/2 olur. Bu durumda oranımız

A4 Kağıdının Hikayesi

olacaktır. Oranları eşitlersek

A4 Kağıdının Hikayesi
A4 Kağıdının Hikayesi

buradan da ufak bir işlem yardımı ile  elde ederiz.

A4-A3-kagidi

Aşağıdaki görselde nasıl bir oran olduğunu inceleyebilirsiniz. √2’nin önemi kağıt üzerindekilerin aynı oranda büyütülmesini veya küçültülmesini sorunsuz yapmasından geliyor.

Bu oranın avantajları ilk kez 1768’de Alman bilim adamı Georg Lichtenberg tarafından yazıldı. Bu yüzyılın başında Dr Walter Porstmann, Lichtenberg’in fikrini kullanarak çeşitli kağıt boyutları tasarladı ve 1922’de Almanya’da DIN 476 standardı olarak kabul edildi.

Kullanımdaki en yaygın kağıt boyutu A4 olduğu için DIN A4 olarak adlandırıldı. Bu standart çok sayıda ülke tarafından kabul edildi. 1975’de uluslararası standart olarak kabul edildi (ISO 216).

a4-kagidi

A4, A0’in 4 kez katlaması sonucu çıkan boyuttur. 210×297 mm boyutlarındadır. A0 kağıdın boyutu 841×1189 mm olarak tasarlanmıştır. Bu da tam 1 metre kare alana sahip olduğu anlamına gelmektedir.

A1: 0,5 m²

A2: 0,25 m²

A3: 0,125 m²

A4: 0,0625 m²

Kağıt boyutu için A dışında, aynı yaklaşımla hazırlanmış B ve C standartları da vardır. B0 ve C0 boyutlarının tanımı ile katlanarak B ve C serileri oluşturulmuştur. B daha çok kitap boyutu, C ise zarf boyutu olarak kullanılır.

Kafanız karıştı ise daha detaylı bilgiyi iki dakikada aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Matematiksel

Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı