Anasayfa » MATEMATİK HER YERDE » A4 Kağıdının Hikayesi

A4 Kağıdının Hikayesi

Yüzlerce kez kullandığımız A4 dosya kağıdının ardındaki sırrı biliyor musunuz?

Yetmişli yıllarda öğrenci olsanız bir rapor hazırlamaya kalktığınızda önemli bir sorunla karşılaşabilirdiniz Türkiye’de. O zamanlarda dosya kağıtlarının boyutları standart değildi. Her paketten farklı boyda kağıt çıkardı. Aynı gibi görünenler bile birkaç milimetre değişirdi. Ölçme biçme ve kesme işlemini kolaylaştırmak adına daha sonra kağıtlar standart bir boyutta üretilmeye başlandı.

21 cm’ye 29,7 cm…

Bu rakamlar şimdi herkesin en çok kullandığı A4 kağıda ait…

Neden böyle küsurlu boyutlar derseniz elbette bir sebebi var. Aslında temelde istenen kağıtlar ortadan 2’ye bölündüğünde oluşan yeni parçaların kenarlarının birbirine oranı değişmesin.

Bunun için kağıdımızın uzun kenarına a, kısa kenarına b diyelim. Oranımız a/b. Ortadan 2’ye katlandığında uzun kenar b kısa kenar ise a/2 olur.Bu durumda oranımız

olacaktır. Oranları eşitlersek

buradan da ufak bir işlem yardımı ile  elde ederiz.

Aşağıdaki görselde nasıl bir oran olduğunu inceleyebilirsiniz. √2’nin önemi kağıt üzerindekilerin aynı oranda büyütülmesini veya küçültülmesini sorunsuz yapmasından geliyor.
A4-A3-kagidi

Bu oranın avantajları ilk kez 1768’de Alman bilim adamı Georg Lichtenberg tarafından yazıldı. Bu yüzyılın başında Dr Walter Porstmann, Lichtenberg’in fikrini kullanarak çeşitli kağıt boyutları tasarladı ve 1922’de Almanya’da DIN 476 standardı olarak kabul edildi. Kullanımdaki en yaygın kağıt boyutu A4 olduğu için DIN A4 olarak adlandırıldı. Bu standart çok sayıda ülke tarafından kabul edildi. 1975’de uluslararası standart olarak kabul edildi (ISO 216).

a4-kagidi

A4, A0’in 4 kez katlaması sonucu çıkan boyuttur. 210×297 mm boyutlarındadır. A0 kağıdın boyutu 841×1189 mm olarak tasarlanmıştır. Bu da tam 1 metre kare alana sahip olduğu anlamına gelmektedir.

A1: 0,5 m²

A2: 0,25 m²

A3: 0,125 m²

A4: 0,0625 m²

Kağıt boyutu için A dışında, aynı yaklaşımla hazırlanmış B ve C standartları da vardır. B0 ve C0 boyutlarının tanımı ile katlanarak B ve C serileri oluşturulmuştur. B daha çok kitap boyutu, C ise zarf boyutu olarak kullanılır.

Kafanız karıştı ise daha detaylı bilgiyi iki dakikada aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Avatar
Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

4 Yorumlar

 1. Avatar
  Keremcan Gümüştaş

  Ya arkadaşım, illa bir tarafından sallamasan, fazla değil bak 2 dakikacık google araştırması yapsan zahmet olur di mi?.
  Bahsedilen Markus Kuhn’un zaten doğum yılı 1971.
  Adamın A4 ile tek alakası ise, oldukça detaylı bir kağıt ölçüleri tarihçesi hazırlamış olması:

  http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/iso-paper.html

  Kendisi bu: http://www.cl.cam.ac.uk/~mgk25/
  Vikipedisi de bu: https://en.wikipedia.org/wiki/Markus_Kuhn_(computer_scientist)

  Bunların hepsini bulmam 3 dakikamı aldı.

 2. Avatar

  Rapidoların kalınlıkları da (0.13, 0.18, 0.25, 0.35, 0.50, 0.70, 1.0, 1.4, 2.0) aynı prensibe göre üretilmektedir. Buna göre örneğin A3 kağıtta 0.5 rapido ile yaptığınız bir çizime bu kağıdı A2 formatına büyüttüğünüzde 0.7 rapido ile devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.