Mühendislik ve Teknoloji

5G Teknolojisi Nedir? Diğer Teknolojilerden Hangi Açıdan Farklıdır?

3G, 4G, 5G… Bu kavramlar birçoğumuz için mobil cihazlarımızın internet hızının artması anlamına geliyor. İçinde bulunduğumuz zaman olarak gezegendeki insanların günlük yaşamlarının her zamankinden daha birbirine yakın olduğu yeni bir bağlılık çağının eşiğinde bulunuyoruz. Teknolojideki ilerlemeler beşinci nesil veya 5G telekomünikasyon çağını başlattı. Bu teknolojik evrim dramatik toplumsal değişimlere yol açacaktır.

Mobil Teknolojinin Evrimi

Birinci nesil mobil iletişim sistemleri (1G) sadece ses transferine imkân veriyordu. 2G teknolojisi ile ses transferinin yanı sıra metin tabanlı mesajları (SMS) ve multimedya mesajları (MMS) iletmek mümkün hale geldi. Mobil iletişim sistemlerinde çok önemli bir aşama olan 3G ile veri aktarım hızı saniyede 2 megabite ulaştı. 3G mobil internet, mobil bilgi işlem ve uygulamaların çoğalmasını başlattı. 3G teknolojisi ile görüntülü konuşma, canlı yayın yapma, mobil cihazlardan internete erişim gibi özellikleri etkin bir şekilde kullanmaya başladık. Dördüncü nesil mobil iletişim sistemleri (4G) sayesinde ise (veri aktarım hızı saniyede 100-1000 megabit) hareket halinde ya da sabit konumdayken mobil cihazlarımız aracılığıyla yüksek hızda internet erişimini mümkün kıldı.

Yeni nesil mobil internet bağlantısı olan 5G (Süper hızlı beşinci nesil), çok daha hızlı veri indirme ve yükleme fırsatı sunuyor. Radyo spektrumunun daha fazla kullanılması sayesinde, aynı anda çok daha fazla cihazın mobil internete erişmesine izin verecek. 5G teknolojisinin yüksek hızda veri aktarımı sağlamanın yanı sıra yüksek kapasiteli, gecikme süresi kısa, düşük maliyetli, güvenilir mobil iletişim hizmeti sunması amaçlanıyor. Böylece kablosuz iletişim sistemlerinde karşılaşılan birçok sınırlamanın aşılması mümkün olabilecek

Makinelerin Çağı İçin 5G Teknolojisi

Sadece insanların değil, her şeyin birbirine bağlı olduğu bir dünya düşünün. Yollarda kendi kendine giden arabalar, doktorların hastalarının kişisel tıbbi verilerine ulaşacağı cihazlar, insanların nerede olurlarsa olsunlar alışveriş etmelerine, öğrenmelerine ve keşfetmelerine yardımcı olacak artırılmış gerçeklik. Tüm bu kullanımlar, bağlantı düzeyinde büyük bir artış getirecek. 5G teknolojisi, milyarlarca yeni bağlantıyı mümkün kılan ve bu bağlantıları güvenli ve anlık hale getiren bir yanıt sistemidir. 5G; otomobil, sağlık, üretim ve dağıtım, acil durum hizmetleri gibi her sektörü etkileyecek.

5G teknolojisi ile veri aktarım hızının saniyede 20 gigabite ulaşması hedefleniyor. Böylece yüksek hızda veri transferi gerek- tiren uygulamaları (örneğin bulut sistemleri, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları) indirmek için beklemeden, tıkladığımız anda kullanabileceğiz.

5G Teknolojisinin Avantajları

5G teknolojisi ile aynı zamanda belli bir alanda daha fazla sayıda cihaz mobil kablosuz ağa bağlı olabilecek, böylece insanlar kalabalık ortamlarda kablosuz iletişimden yararlanabilecek. 5G’nin robot teknolojilerinde de yeni bir dönemin başlamasına öncülük edeceği de öngörülüyor. 5G teknolojisi ile yüksek hızda, gecikme süresi kısa ve kesintisiz veri transferinin mümkün olması sayesinde robotlar anlık olarak kontrol edilebilecek.

Örneğin bir cerrah kendisinden binlerce kilometre uzaktaki bir hastanın ameliyatını, robotları anlık olarak uzaktan kontrol ederek yapabilecek. 5G teknolojisinden ulaşım ve taşımacılık alanlarında da yararlanılabileceği öngörülüyor. Örneğin 5G teknolojisi ile bir malın üretildiği noktadan kullanılacağı yere taşınmasında kullanılan araçlara ait veriler anlık olarak takip edilebilecek.

Ancak mobil iletişimdeki kuşak değişikliği sadece bir gecede ortaya çıkmıyor. Araştırma ve geliştirmede önemli bir çaba ve bu çabayı destekleyici gerekli kaynaklar gerekmekte. Ekonomistler 5G’nin yeni mal ve hizmetlerde küresel ekonomik etkisinin 2035 yılına kadar 12 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyorlar. 5G mobil teknolojiyi insanları insanlara ve bilgiye bağlamaktan, insanları her şeye bağlamaya doğru taşıyor. 5G’nin avantajların birçoğu henüz tam belirgin değil. Ancak unutmayalım, 4G teknolojisinin başlangıcında da hiç kimse Uber, Spotify ve Facebook gibi büyüyen yeni iş modellerini tahmin edememişti.


Kaynaklar:

Bir Yorum

  1. 5G ‘ nin sakıncalı ( sağlık , vs. ) yönleri ?!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu