BİLİŞİM

5G Teknolojisi Dünyayı Nasıl Değiştirecek?

3G, 4G, 5G… Bu kavramlar birçoğumuz için mobil cihazlarımızın internet hızının artması anlamına geliyor. Peki, 5G teknolojisinin kişisel kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmenin ötesinde sürücüsüz otomobil teknolojilerinde, ulaşımda, üretimde, tıp ve sağlıkta, eğitimde ve başka birçok alanda yeni bir çağın başlamasına öncülük edebileceğini biliyor muydunuz?

İçinde bulunduğumuz zaman olarak gezegendeki insanların günlük yaşamlarının her zamankinden daha birbirine yakın olduğu yeni bir bağlılık çağının eşiğinde bulunuyoruz.

Teknolojideki ilerlemeler beşinci nesil veya 5G telekomünikasyon çağını başlattı. Bu teknolojik evrim dramatik toplumsal değişimlere yol açacaktır.

Mobil iletişim neslinin ilk çağı yani tuğla boyutlu telefonlar, sadece bir avuç kullanıcıya pahalı ve genellikle güvenilir olmayan bir çağ yaşattı. İkinci nesil, daha fazla insan tarafından kullanılabilen ve sonuçta kullanımı daha ucuz olan dijital ses hizmetini aldı.

3G mobil internet, mobil bilgi işlem ve uygulamaların çoğalmasını başlattı. 4G (LTE olarak adlandırılır) mobil geniş banttan beklediğimiz her şeyi mümkün kıldı: video ve ses akışı, internet üzerinden araç çağırma, sosyal medya patlaması vd.

Yeni nesil mobil internet bağlantısı olan 5G (Süper hızlı beşinci nesil), çok daha hızlı veri indirme ve yükleme fırsatı sunuyor. Radyo spektrumunun daha fazla kullanılması sayesinde, aynı anda çok daha fazla cihazın mobil internete erişmesine izin verecek.

5G Teknolojisi Bizi Nereye Götürecek?

Sadece insanların değil, her şeyin birbirine bağlı olduğu bir dünya düşünün: yollarda kendi kendine giden arabalar, doktorların hastalarının kişisel tıbbi verilerine ulaşacağı cihazlar, insanların nerede olurlarsa olsunlar alışveriş etmelerine, öğrenmelerine ve keşfetmelerine yardımcı olacak artırılmış gerçeklik.

Tüm bu kullanımlar, bağlantı düzeyinde büyük bir artış getirecek.

Okuma önerisi: Yakında Nesneler Birbirleriyle İletişim Kuracak – Nesnelerin İnterneti

5G teknolojisi, milyarlarca yeni bağlantıyı mümkün kılan ve bu bağlantıları güvenli ve anlık hale getiren bir yanıt sistemidir. 5G; otomobil, sağlık, üretim ve dağıtım, acil durum hizmetleri gibi her sektörü etkileyecek.

5G teknolojisi, bu saydığımız endüstrilerin daha önce mümkün olmayacak şekilde hücresel bağlantıdan yararlanabilmesi ve 5G’nin kullanımı genişledikçe yukarı doğru ölçeklenebileceği şekilde tasarlanmıştır.

Ancak mobil iletişimdeki kuşak değişikliği sadece bir gecede ortaya çıkmıyor. Araştırma ve geliştirmede önemli bir çaba ve bu çabayı destekleyici gerekli kaynaklar gerekmekte.

5G network wireless systems and internet of things with young man hand using smart phone and laptop.

4G üzerinde çalışmak yaklaşık 10 yıl sürdü ve zorluklar yaşandı. Bu teknolojinin çoğunun icat edildiği Qualcomm’daki bir mühendis tarafından tarif edildiği gibi çözülmesi gereken on binlerce problemden birisi şuydu örneğin:

“Sinyal baz istasyonundan ayrıldığında, cep telefonunuza ulaşmadan önce 130 desibel kaybına uğrayabilir. Bu kaybı dikkate aldığınızda, iletilen sinyal gücünün kabaca Dünya’nın büyüklüğü olduğunu düşünüyorsanız, alınan sinyal gücü küçük bir bakterinin boyutuna eşit olacaktır.”

Bu büyük bir güç kaybıdır ve kaybın, hava dalgaları boyunca gönderdiğimiz ve aldığımız kelimeler, resimler ve diğer veriler üzerindeki etkisini telafi etmek için şeffaf, kesintisiz ve anlık bir şekilde oldukça büyük bir mühendislik çabası gerektirir.

5G teknolojisinin 2020’de piyasada olması bekleniyor. 5G’nin dünyayı 3G ve 4G’den daha derinden değiştireceğine inanılıyor, tüm ekonomilere ve tüm toplumlara fayda sağlayacağı düşünülüyor.

Gelişmekte olan ülkeler, mobil teknolojinin kullanımı konusunda sanayileşmiş ülkelere rakip oldu ya da onları geçti.

Ekonomistler 5G’nin yeni mal ve hizmetlerde küresel ekonomik etkisinin 2035 yılına kadar 12 trilyon dolara ulaşacağını tahmin ediyorlar. 5G mobil teknolojiyi insanları insanlara ve bilgiye bağlamaktan, insanları her şeye bağlamaya doğru taşıyor.

5G’nin avantajların birçoğu henüz belirgin değil. 4G’nin benimsenmesinin başlangıcında da hiç kimse Uber, Spotify ve Facebook gibi mobil genişbantın arkasında büyüyen yeni iş modellerini tahmin edemedi.

5G; mobil cihazlardan ekipman sensörlerine, video kameralardan  akıllı sokak ışıklarına kadar binlerce cihazı aynı anda çalıştırmakta çok daha iyidir.

Avrupa Patent Ofisine göre, “akıllı bağlantılı nesneler” ile ilgili patent başvurularının sayısı henüz 5G kullanıma sunulmadan son üç yılda %54 arttı.

Mobil veri analiz şirketi OpenSignal’dan Ian Fogg “Şimdi akıllı telefonlarımızla ne yaparsak yapalım, 5G ile daha hızlı ve daha iyisini yapabiliriz.

Artırılmış gerçeklik, mobil sanal gerçeklik, çok daha yüksek kaliteli video, şehirleri daha akıllı hale getiren nesnelerin interneti içeren akıllı gözlükleri düşünün. Ama gerçekten en heyecan verici olan, öngöremediğimiz yeni hizmetlerin tümü” diyor.

Kaynak

https://www.weforum.org/agenda/2018/01/the-world-is-about-to-become-even-more-interconnected-here-s-how/

https://www.bbc.com/news/business-44871448

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı