Bilim Haberleri

5 Yaşındaki Eren Akdoğan ABD’de Üstün Zekalılar Okuluna Girmeyi Başardı

Amerika’nın üstün zekalılar okuluna Türkiye’den biri kabul edildi. Hem de sadece beş yaşında: Eren Akdoğan

Edison Regional Gifted Center isimli okul için devlet tarafından yapılan sınavla sadece 28 kişi alınacaktı. Bu 28 kişilik kontenjan için tam 3 bin 500 öğrenci yarıştı.

Beş yaşındaki Eren Akdoğan ise sınavdan 160 üzerinden 153 puan alarak bu 28 kişi arasına girmeyi başardı. Üstelik birincilik derecesi ile..

***

1975 yılından bu yana aktif olan Edison Regional Gifted Center (ERGC) okuluna kabul almak için tüm öğrencilerin teste tabi tutulması zorunlu olup; testlerde öncelikli olarak düşünme, akıl yürütme, problem çözme ve yaratıcılığa önem verilmekte.

Eğitimin prestijli ödüllerinden Ulusal Mavi Kurdele Okulları Programı (National Blue Ribbon Schools Program) ödülüne sahip, ABD eğitim sistemindeki en başarılı ilk ve ortaokul yapısı olan okul, 45 yıldır zeka testi sonuçlarıyla özel öğrencileri seçip anaokulundan 8’inci sınıfa kadar hızlandırılmış müfredatla eğitim veriyor.

Ekonomi, siyaset, hukuk, felsefe, kodlama eğitimi de verilen okulda; dersler keşfetme, sorgulama, problem çözme odaklı yapılıyor.

T24 Gazetesi’nin haberine göre okula kabul edilen Eren’in ailesi de Chicago’da yaşıyor. Eren’in IBM’de bulut bilişim ve yapay zeka alanında çalışmalar yapan babası Erman Akdoğan ODTÜ Ekonomi bölümünden mezun olup sonrasında ABD’de TEV bursuyla okumuş. YTÜ Elektrik & Elektronik Mühendisliği mezunu annesi Esra Serin Akdoğan da Bilişim Uzmanı olarak çalışıyormuş.

ABD’de devletin yılda bir kez üstün zekalı çocukları belirlemek için yaptığı “Regional Gifted Centers Admissions Testing” sınavına Eren’i devam ettiği James G. Blaine kreşindeki öğretmenleri yönlendirmiş.

Edison Regional Gifted adlı üstün zekalılar okuluna kabul edilen Eren’in babası Erman Akdoğan, “ABD’de doğan Eren, 2 ile 4.5 yaş arasında Türkiye’deydi. Geçtiğimiz Ağustos’ta buraya geldi. Anadili İngilizce değil ve hiçbir hazırlığı da yoktu. Çok umutlu değildik. Aileler, bu sınav için çocuklarını 2 yaşında kurslara gönderiyormuş. Eren rekor kırarak birinci olunca herkes çok şaşırdı” dedi.

Baba Erman Akdoğan sözlerini, “Eren’in, süper kahramanı Süperman değildi. Süper kahramanı, ‘Kötü adamları kovalayan, büyük komutan’ dediği Atatürk’tü. Meraklı, çok soru soran bir yapısı var. Kitaplar, futbol, basketbol, satranç, canlılar, doğa olayları ve robotlarla çok ilgili. 3 yaşında, ‘Robot mühendisi olacağım’ dediğinde de şaşırmıştık” diye tamamladı.

Eren’i ve ailesini tebrik ediyor; mutlu, huzurlu bir yaşam diliyoruz.

Kaynaklar

https://www.hurriyetdailynews.com/turkish-kid-accepted-to-school-for-gifted-students-in-us-154990

https://t24.com.tr/haber/5-yasindaki-eren-abd-deki-ustun-zekalilar-okuluna-tam-burslu-kabul-edilen-ilk-turk-oldu,879987

https://onedio.com/haber/iq-su-153-olan-5-yasindaki-eren-abd-deki-ustun-zekalilar-okuluna-tam-burslu-giren-ilk-turk-oldu-90638

https://ceotudent.com/5-yasindaki-eren-ustun-zekalilar-okuluna-tam-burslu-giren-ilk-turk-oldu

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.