4. Sanayi Devrimi: Akıllı Fabrika Dönemi

“Bilgisayar devrimi dünya tarihinde yaşanan en sesli devrimdir, komik olan onun etkilerini hala küçümsememiz.”
Herman Kahl

Akıllı fabrikalarda oluşturulacak sanal prototipler, üretilecek ürünlerin gerçekle aynı şekilde test edilmesini ve ürün için oluşturulacak üretim süreçlerinin öngörülerle belirlenmesini sağlayacak.

Dünya teknoloji, endüstri, ekonomi gibi birçok alanda bugünkü kadar birbiriyle daha yoğun bir iletişim içinde olmamıştır. Endüstri, santraller, üretim tesisleri veya medikal teknolojiler fark etmeksizin, dijital boyutun çeşitli alanlara eklenmesiyle dünya daha zengin bir hal almakta. Artan entegrasyon ve dijital etkileşim, teknoloji ve iş dünyasında önceden hayal edilemeyen bir potansiyel üretmektedir.

Bu noktada gözler sanayi devrimine çevrilmiş, Endüstri 4.0’ ın ortaya çıkışı kaçınılmaz olmuştur. 2. makine çağı olan Endüstri 4.0 veya Sanayi 4.0 olarak da adlandırılan dördüncü sanayi devriminde farklı bilgisayarlar tarafında yönlendirilen makineler, bir bütün olarak ana bilgisayarların kontrolü altına girmektedir. Sanayi 4.0 ya da 2. makine çağının temel özelliği, artan işlemci kapasiteleri sayesinde bütün makinelerin, süreçlerin, tedarik ve tüketim kanallarının “akıllanması” olarak belirlendi.

Endüstri 4.0 bilgi tabanlı servisler, varlık yönetimi, fabrika optimizasyonu ve sektör bazlı endüstriyel yazılımlar, otomasyon sistemlerinin evrimleşen dijital dönüşümüdür. Kendi kendine öğrenebilen otomasyon, kendini teşhis eden ve durum bazlı bakım; bunların hepsi endüstriyel değer zinciri için önemli.

18. yüzyılın sonuna denk gelen birinci sanayi devriminde; suyun gücünden faydalanılan ilk mekanik tezgâhlar bulundu. Buhar gücü daha fazla kullanılmaya başlandı ve makineler için çeşitli araçlar geliştirildi. 20. yüzyılda 2. sanayi devriminde; elektrik enerjisinin kullanılmaya başlanması ile seri üretime geçildi. Elektrikle çalışan ilk üretim bandı kullanıldı. 1970’ lerin başında 3. sanayi devriminde; üretim süreçlerinin elektronik ve bilgi teknolojileri ile otomasyonu sağlandı. İlk programlanabilir akıllı kontrol cihazı (PLC) tanıtıldı.

Bugün 4. sanayi devriminde; bilişim, internet süreçlerinin üretim aşamalarına entegrasyonu, otomasyon ve süreçler arası ağların oluşturulması, internet servisleri damgasını vurmuştur. Bu süreçte bilgisayarlar fabrikaları yönetiyor olacağından; bu dönem “Akıllı Fabrika Dönemi“, “Akıllı Üretim Dönemi” (Intelligent-Smart Factories) olarak ta adlandırılmaktadır.

Bugünün gelişmiş otomatik fabrikalarında bulunan bileşenler, araçlar, nakliye konteynerleri, makineler ve konveyör sistemleri Endüstri 4.0 ile birlikte binlerce sensör ve iletişim sistemiyle donatılacak, sanal gerçeklik, simülasyon ve sanal prototiplerin oluşturulmasıyla daha ürün piyasaya sunulmadan geleceği öngörmemizi sağlayarak sağlam kararlar almamıza, kaliteli, hızlı ve az maliyetli ürünler üretmemize olanak sağlayacak.

Bu devrimle; hizmet sayısı artacak, kas gücü azalacak, siber savaş ortamları artacak, hatalar azalacak verim artacak, iş gücü talebi azalacak rekabet edemeyen yok olacak, Uzakdoğu’daki iş gücü avantajı bitecek, üretim miktarı ve kalite artarken ham madde atıkları azalacak, enerji ve su gibi kıt kaynaklar gereğinden fazla kullanılmayacak, çevre ve doğa daha az kirlenecek.

Ancak muhtemel artan işsizlik  bizi beleyen sorunların bir başkası gibi gözüküyor yakın zamanda

Zühre AYDIN YENİOĞLU

KAYNAKÇA

1. http://www.endustri40.com/endustri-4-0-surecinde-neredeyiz/
2. http://www.fortuneturkey.com/akilli-uretim-cagi-endustri-40-42841

Matematiksel

Hazırlayan: Zühre AYDIN YENİOĞLU

Avatar
Çankaya Üniversitesi Matematik-Bilgisayar Bölümünden mezun oldum. Aynı zamanda İngiliz Dili ve Edebiyatı ana bilim dalında yan dal eğitimimi tamamladım. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü lisansını da tamamlamış bulunmaktayım. Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Yönetim Bilişim Sistemleri yüksek lisans mezuniyetimin ardından aynı bölümde doktora eğitimime devam etmekteyim. Matematik öğretmeni olarak özel sektörde yaptığım çalışmaların ardından, İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nda görev aldım. Şu anda EPDK Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nda görevime devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.