GÜNDEM

2020’nin En Heyecan Verici 7 Uzay Çalışması

Dört ülke Mars'a robot gönderecek, özel havacılık ve uzay şirketleri insanları yörüngeye göndermeye hazırlanıyor ve NASA astronotlarını Ay’a geri gönderme çalışmaları içerisinde!

Geçtiğimiz yıl uzay çalışmaları alanında baş döndürücü bir yıl oldu (her çalışma/deneme başarılı ol(a)masada).  2020 yılında da uzay çalışmalarının hız kesmeden devam etmesi planlanıyor…

Dünyanın gündeminde Ay’da, Mars’ta ve Dünya yörüngesinde gerçekleştirilmesi planlanan çok sayıda görev var. Bunlardan bazıları insanlı çalışmalar; bazıları sadece robotların gerçekleştireceği görevlerden oluşuyor.

İşte 2020’de uzay çalışmalarında öne çıkan 7 görev…

1. Mars Araştırmaları İçin 4 Görev

Mars’ın keşfi için benzeri görülmemiş bir yıl olacak 2020! Kızıl Gezegen’e dört farklı görev için dört farklı uzay aracı gönderilecek. Bu projelerin hepsi Temmuz ayında başlatılacak.

En büyük proje NASA’nın bir zamanlar dünya dışı yaşamın var olup olmadığını (veya şu anda var olup olmadığını) anlamaya çalışan bir dizi son teknoloji ekipmanla donatılmış olan Mars 2020 Gezgini.

Çin’in Huoxing-1 adlı gezgini ise 90 gün boyunca Mars arazisini ve atmosferini inceleyecek.

ESA ve Roscosmos gezginleri ise (Roscosmos adını, DNA’nın yapısını keşfetmeye yardım eden kimyager Rosalind Franklin’den aldı) Mars’ın keşfini başlatmak için birlikte çalışıyorlar. Uygun şekilde yaşam belirtilerini arama çalışmaları yapacaklar.

Ve son olarak Birleşik Arap Emirlikleri Mars gezegenini incelemek için yörüngeye “Umut Mars Misyonu” isimli uzay aracını göndermeyi planlıyor.

2. Commercial Crew, Q1

Sonunda Amerikan astronotları, 2011 yılından bu yana ilk kez ABD topraklarından uzaya gönderilecekler.

SpaceX ve Boeing, NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonuna taşımadan önce güvenlik testi ve uçuş gösterilerinin son aşamalarındalar ve ilgili Crew Dragon ve Starliner uzay araçlarında çalışmalar son sürat devam ediyor. Her iki şirket de ilk mürettebat görevlerini uzaya göndermek için 2020’nin ilk çeyreğinin geçmesini bekliyor.

Yepyeni bir uzay aracının insanları uzaya götürmesini görmeye çok yakınız!

3. Artemis 1

Eskiden Keşif Misyonu-1 olarak adlandırılan NASA’nın bu görevi, tamamen bittiğinde dünyanın en güçlü roketi olarak uzay fırlatma sistemi ile yapılan ilk uçuş olacak. Ancak bu uçuş 2020’de gerçekleşemeyebilir, 2021’e sarkabilir.

Artemis 1 için, SLS’nin (Space Launch System-Uzay Fırlatma Sistemi) ilk sürümü (sadece alt aşamaları içeren) ilk önce Ay’ın etrafındaki mürettebatsız bir geziye NASA’nın Orion derin uzay kapsülünü gönderecek. Görevi astronotları Ay’a ve muhtemelen Mars’a götürmek olan Orion, yaklaşık üç haftasını uzayda geçirecek.

4. Chang’e 5

Doğru! Çin’in 2020’de dünya dışı gezegenlere gidecek iki görevi var. 2020’nin sonlarına doğru bir lansman yapmayı hedefleyen Chang’e 5, Çin’in en cesur Ay görevini gerçekleştirecek.

İnişini Ay’ın yakın tarafının batı kenarına yapması planlanan Chang’e 5, Ay’dan yaklaşık 4,5 kilo kaya ve toz toplamaya çalışacak. Eğer başarılı olunursa, Sovyetler Birliği’nin 1976 Luna 24 misyonundan bu yana Ay’dan ilk örnekler toplanmış olacak.

5. Mega-constellation Fırlatılması

2020, kitlesel uydu ağlarının etkilerini göreceğimiz bir yıl olacak. 2020’lerin sonuna gelindiğinde, SpaceX, Starlink’in 720 güçlü uydu ağı olacağını ve geniş bant hizmetinin yılın ikinci yarısında tüketicilere sunulacağını iddia ediyor.

Öte yandan, uydu internet yarışmacısı OneWeb’in Ocak ayında aylık lansmanlara başlaması bekleniyor ve şirket yıl sonuna kadar yörüngede 600’den fazla uyduya sahip olmayı planlıyor. Yıl bitmeden de tüketicilere hizmet sunmayı umuyor.

6. Starship

SpaceX’in Eylül 2019’da Dünya’ya açılan parlak, yeniden kullanılabilir gezegenler arası uzay aracı olan Starship’i insanları Mars’a götürebilirdi. Ama önce bunun yerden fırlatılabilceğinin kanıtlaması gerekiyordu.

Elon Musk, 2020’de Starship’i yüksek irtifa test uçuşlarına göndermeyi ve 2020 yılının ikinci çeyreğinde yörünge uçuşu yapmayı umduğunu söyledi. Bununla birlikte, akılda tutulması gereken en büyük şey Starship’in gerçekleşmekte olan çalışmalarının yalnızca bir tür uçuş testi olması.

7. Yeni Shepard Ekibi Lansmanı

Uzay şirketlerinden bahsetmişken, Jeff Bezos’un sahibi olduğu ve SpaceX, Virgin Galactic ve diğerlerine rakip olan Blue Origin’i unutmamamız gerekiyor.

Şirketin amiral gemisi olan Suborbital roketi turistleri uzaya götürebilecek bir araç olarak tasarlandı. Şirket New Shepard adlı uzay aracını 12 kez başarıyla fırlatmayı başardı. Bu görevlerden altısında aynı roket kullanıldı.

CEO Bob Smith, firmanın 2020 yılında insanları uzaya göndermeyi amaçladığını söyledi. Rakiplerinin çoğunun aksine, Blue Origin tarihsel olarak son teslim tarihleri konusunda oldukça başarılı, bu sebeple gerçekten dikkate alınması gereken bir şirket.

Kaynak: https://www.technologyreview.com/s/614970/the-seven-most-exciting-space-missions-of-2020/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Busra Meral

Keyifli okumalar...
Kapalı