Mühendislik ve Teknoloji

2020 Yılının Yükselen 10 Yeni Teknolojisi

Dünya Ekonomik Forumu ve Scientific American dergisi tarafından Kasım ayında yayımlanan “The Top 10 Emerging Technologies of 2020 (2020 yılının yükselen 10 teknolojisi) raporu yayınlandı. Enerji, mühendislik, ilaç, havacılık, bilgisayar gibi başlıklarda yayınlanan raporda, artan küresel sağlık sorunları ve küresel ısınmadan kaynaklı bu yıl çevre ve sağlık alanında yapılan teknolojik gelişmelere daha fazla ağırlık verildi.

Geleceğe Yön Veren 10 Yeni Teknoloji

1. Mikro iğneler

Bir kağıt yaprağının derinliği ve bir insan saçı genişliğindeki (50-2000 mikron uzunluk ve sadece 100 mikron) küçük iğneler, insanlara ağrısız iğne ve kan testi yapmanın olanağını sağlayacak. Mikro iğneler, sinir uçlarına zarar vermeden deriye nüfuz edebilmekte.

Mikro iğnelerle kan örneği alma, serum bağlama, aşı ve iğne yapmak gibi işlemler ağrısız bir şekilde gerçekleştiriliyor. İğneler aynı zamanda omurilikten sıvının çekilmesi, karaciğer ve bağırsaktan sıvının alınması gibi işlemler için de denenmekte.

2. Karbondioksitin dönüştürülmesi

İklim değişikliğinin en önemli sebeplerinden biri atmosferde hızla biriken karbondioksit oranları. Bilim insanları atmosferdeki karbondioksiti güneş ışığıyla kullanarak, gaz moleküllerini başka moleküllere dönüştürüyor.

Bilim insanları karbondioksiti bu şekilde kullanılarak iklim değişikliğinin de önüne geçilebilmeyi ve salınım miktarını azaltmayı amaçlamakta. Aynı zamanda bu teknoloji ile yapıştırıcılar, köpükler, deterjanlar, gübre, kontrplak, yer döşemeleri ve dezenfektanlar gibi ürünler üretilebiliyor.

3. Dijital Tıp

Günümüzde birçok mobil cihaz, kullanıcılarının uyku, egzersiz, kalp ritmi gibi verilerini sürekli olarak takip ediyor. Mobil cihazların sağladığı verileri değerlendirip, sağlık tavsiyeleri verecek, reçete bile yazacak uygulamaların önümüzdeki 5 yıl içinde kullanılması bekleniyor.

4. Elektrikli uçaklar

2019 yılında havayolu taşımacılığı, dünyaya sera etkisi yapan gazlar salınımının yüzde 2.5’ini gerçekleştirdi. Airbus, Ampaire, MagniX, Eviation, Nasa adlı şirket ve kurumlar elektrikli yolcu uçağı üzerinde çalışıyorlar.

Elektrikli yolcu uçaklarının yakıtlı uçak motorlarına nazaran çok daha uzun ömürlü olması aynı zamanda karbon emisyonunu ve yakıt maliyetini azaltması bekleniyor.

5. Düşük karbonlu çimento

Günümüzde her yıl 4 milyar tona yakın çimento üretilmektedir. Bu miktar dünyaya salınan karbondioksitin yaklaşık olarak yüzde 8’ine karşılık gelmektedir. Şehirleşme hızının artması ile çimento üretiminin yıllık 5 milyar tona kadar yükseleceği tahmin edilmektedir. Bu sebeple bilim insanları daha az karbon salınımı yapan bir çimento üretim teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdürmekteler. Bu çimentonun kullanılması ile birlikte atmosfere salınan karbondioksit miktarının ciddi ölçüde azalması beklenmektedir.

6. Kuantum sensörleri

Otonom arabalar birçok ülkede kullanılmaya başlandı. Bir şoförün denetiminde kullanılmasına izin verilen otonom arabalar için geliştirilen kuantum teknolojisini kullanan bu sensör, hızlı bir şekilde değişen trafik koşullarını değerlendirebilmekte. Araç kullanımını daha da zenginleştirmek amaçlı geliştirilen bu teknik ile ilgili çalışmalar halen devam etmektedir.

7. Hidrojen enerjisi

Hidrojen yakıtı kullanan ve süper çevre dostu olan arabalar kullanılıyor olsa da bu arabaların kullanımı henüz istenilen yaygınlığa erişebilmiş değil. Bilim insanları yakıldığında atık olarak sadece su veren hidrojeni, elektrik üretiminde yaygın bir şekilde kullanabilmek için çeşitli çalışmalar yaptılar.

Karbondioksitin işlenmesi ile elde edilen hidrojenle çalışan enerji üretim araçları, atmosferdeki karbondioksit seviyesini dengelediği gibi aynı zamanda sıfır atıkla çalışacak. Bu teknolojinin lojistik ve üretimde karbon emisyonunun azalmasına ciddi miktarda katkısı olması bekleniyor.

8. Mekansal bilgisayarlar

Mekansal bilgisayarlar gelecekte yaşam alanlarının teknolojisi olarak kabul edilmekte. Dijital olan ile gerçek olanın iç içe olduğu bu teknolojiyle, gerçeklik gözlükleri gibi araçlarla gerçek bir ortam, sanal ögelerin de bulunduğu ortamlara dönüşüyor.

Özellikle engelli insanlar için geliştirilen yeni yaşam alanı modellerinde mekanlar, bireylerin hareketlerine göre kendini ayarlama imkanına sahip olacak.

9. Gen teknolojisi

Bu teknolojinin virüslerin nasıl yayıldığı ile ilgili bilgi vermesi beklenmekte. Çinli bilim insanlarından virüsün RNA dizimine ulaşan uzmanlar, mRNA türü bir aşıyı yakın zamanda geliştirdiler.

Bilim insanları gen teknolojisindeki bu gelişmeler ile insanlarda özellikle kanser gibi hastalıklar için tedavi yöntemlerinin geliştirilebileceğini düşünüyorlar.

10. Sanal organlar

İnsanların organlarından alınan yüksek çözünürlüğe sahip veriler, ilgili organın görevini denetleyen mekanizmaların matematiksel modeline dönüştürülmesi ile denklemler oluşturuluyor. Ortaya çıkan denklemleri çözen bilgisayar algoritmaları, adeta gerçek bir organ gibi davranmaya başlıyor.

Bilim o kadar hızlı bir şekilde gelişiyor ki, bir zaman imkansız diyebileceğimiz hatta hayal bile edemeyeceğimiz durumlara kapı aralıyor.

Kaynakça: Top 10 Emerging Technologies of 2020;
https://www.scientificamerican.com/report/top-10-emerging-technologies-of-20202/

Matematiksel

İlknur Çetinkaya

Nelson Mandela'nın sözleri ile ‘’Bir toplum, kendini en belirgin biçimde çocuklarına nasıl davrandığıyla ortaya koyar. Başarımız, her toplumun en kırılgan fertleri ve aynı zamanda en büyük zenginliği olan çocuklarımızın mutluluğu ve sağlığıyla ölçülmelidir’’. Çocuklarımızın yaşamdan, öğrenmekten keyif aldığı, öğrenmenin sınıfların dört duvarı arasına hapsedilmediği, çocuklarımızın özgür hissettiği, oyun oynayabildiği, çocukluklarını yaşayabildikleri, başarılarının sınavla ölçülmediği, her birinin başarıyı yetenekleri ve ilgi alanlarında tattığı, yüzlerinden gülümsemenin eksik olmadığı güzel yarınlara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.