2020 Priestley Madalyası JoAnne Stubbe’nin Oldu

MIT’de biyokimya alanında çalışmalarını sürdüren JoAnne Stubbe enzim mekanizmalarını anlama konusundaki çalışmaları ile 2020 yılı Priestley Madalyası’ nın sahibi oldu.

Stubbe’ nin MIT kimya bölümündeki meslektaşlarından Stephen J. Lippard, JoAnne Stubbe’nin döneminin en iyi mekanik biyokimyacısı olduğu söylüyor ve “Başlıca başarıları arasında biyolojideki kontrollü radikal üretim mekanizmasını anlamak” olduğunu dile getiriyor.

Stubbe, RNA’da kullanılan ribonükleotitlerin DNA’da kullanılan deoksiribonükleotitlere dönüşümünü katalize eden bir enzim olan ribonükleotit redüktaz mekanizmasını en iyi şekilde açıklayan bilim insanıdır. Bu reaksiyon, doğada deoksiribonükleotitlerin oluşması için tek yoldur.

Stubbe ayrıca, çift sarmallı DNA’nın parçalanmasıyla çalışan bir kanser ilacı olan bleomisinin etki mekanizmasının ayrıntılarını da ortaya çıkardı. Stubbe ve araştırma ekibi, bu olağandışı sürecin mekanizmasını tespit etti ve kobalt ikameli bleomisinin NMR yapısını, çift sarmallı DNA’ya bağlı olarak çözdü.

Stubbe, Priestley Madalyası için seçildiğini öğrendiğinde şok olduğunu söyledi.

50 yıldan fazla bir süredir ACS üyesi olan Stubbe, bir biyokimyacı olarak kendisini dışarıdan biri olarak gördüğünü ve uzun zamandır biyokimyacıların kimyagerler tarafından pek düşünülmediğini dile getirdi. Bu madalyaya layık görüldüğü için mutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

ACS Başkanı Bonnie Charpentier “Joanne Stubbe 2020 Priestley Madalyası almak için mükemmel bir seçim” dedi. “Anahtar biyokimyasal enzimlerin mekanizmaları hakkındaki araştırması, bu alanı önemli ölçüde ilerletti. Bilime olan tutkusu onu hem genç kadınlar hem de erkekler için bir rol model haline getirdi” ve ekledi “Stubbe’ nin, Priestley Madalyası’ nı alan beşinci kadın olmasından ötürü de özellikle gurur duyuyorum”.

Stubbe yaptığı araştırmalar ile 2010 Welch Ödülü ve 2008 Ulusal Bilim Madalyası da dahil olmak üzere sayısız ödül aldı. 1992 yılında Ulusal Bilimler Akademisi’ ne seçildi.

Kaynak: https://cen.acs.org/people/awards/JoAnne-Stubbe-named-2020-Priestley-Medalist/97/i25

Matematiksel

Hazırlayan: Busra Meral

Busra Meral
Okumak, araştırmak, yeni şeyler öğrenmek, bunlar üzerinde düşünmek, tartışmak ve paylaşmak benim için büyük keyif. Yazmak ise bambaşka bir dünya. Kurumsal hayat karmaşasından kaçıp buraya sığınıyorum. Paylaştıkça her şeyin daha güzel olacağına gönülden inanıyorum. "Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır." Francis Bacon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.