GÜNDEM

2020 Durmak Bilmiyor: Teksas’taki Sularda Beyin Yiyen Amip Tehlikesi Ortaya Çıktı

Birkaç gün önce ABD’nin Teksas eyaletinde 6 yaşındaki Josiah McIntyre isimli çocuğun ani vefatına sebep olan, sularda bulunan beyin yiyen bir amip türü yüzünden bölge sakinleri korku ve panik içindeler..

ABD’nin en kalabalık eyaletlerinden olan Teksas, 2020’nin yeni hedefi gibi gözüküyor..

Teksas’taki sekiz şehrin sakinleri, su kaynaklarında beyin yiyen amip bulunması sebebiyle sıkıntılı günler geçiriyorlar. Teksas Çevre Kalitesi Komisyonu, cuma günü geç saatlerde yetkililere su kaynağında beyin yiyen bir amip olan naegleria fowleri bulunduğu haberini verdiler.

Bu ürkütücü olay, 8 Eylül’de yaşanan çok çok acı bir vakanın ardından patlak verdi..

Lake Jackson şehir yetkililerine amip nedeniyle hastaneye kaldırılan 6 yaşındaki Josiah isimli çocuk Lake Jackson Civic Center’da oynuyordu. Bildiğimiz fıskiye gibi bir su çeşmesinde oynayan çocuk, henüz tespit edilememiş amipin ilk hedefi oldu.

Josiah McIntyre 8 Eylül’de birincil amibik meningoensefalit adı verilen bir enfeksiyonla savaştıktan sonra ne yazık ki vefat etti.

Josiah…

Lake Jackson, Freeport, Angleton, Brazoria, Richwood, Oyster Creek, Clute ve Rosenberg, Texas, su kullanmama emri altındaydı. Freeport’taki Dow Chemical fabrikası ve Clemens ve Wayne Scott Teksas Ceza Adaleti Bakanlığı düzeltme tesisleri de emri aldı.

Komisyon, Cumartesi günü yapılan açıklamaya göre, Lake Jackson dışındaki tüm yerlerde suyun güvenli olduğunu tespit etti. Lake Jackson yetkilileri kirlenme üzerine bir felaket bildirisi yayınladılar.

Sakinlere, yıkanmak da dahil olmak üzere “etkilenen sistemden gelen musluk suyunu herhangi bir amaçla içmemeleri veya kullanmamaları” öneriliyor.

Açıklamalara göre konut sakinlerinin tuvaletleri sifonu çekmelerine izin verildi. Ayrıca şehirden ücretsiz bir kasa su alabilecekleri de belirtildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre amip, toprakta olduğu kadar göller, nehirler ve kaplıcalar gibi sıcak tatlı sularda da bulunabilir. Ancak insanlar amipi içeren suyu yutarak değil burun yoluyla vücuda geçirince enfekte olurlar.

Haberin videosu için:

Kaynak: https://thehill-com.cdn.ampproject.org/c/s/thehill.com/blogs/blog-briefing-room/news/518455-brain-eating-amoebas-detected-in-texas-water-supply?amp

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu