EVRENBİLİM

2019 Yılının En Büyük 5 Uzay Başarısızlığı

NASA’dan SpaceX’e, 2019 yılında uzay çalışmaları son hız devam etti. Kutlamak için birçok başarı da vardı…

Örneğin, Çin insan tarihinde ilk kez Ay’ın uzak tarafına bir uzay aracı indirmeyi başardı. NASA’nın Yeni Ufuklar probu, insan yapımı bir uzay aracının ziyaret ettiği en uzak nesneden bir uçuş gerçekleştirdi. Bir Japon uzay aracı bir asteroit yüzeyinden iki kez örnekler aldı. Yapay bir krater yapmak için asteroit içine bir kurşun bile fırlattı.

SpaceX yeni mürettebat aracını Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan fırlattı. Mürettebatsız, ama yine de bu yönde dev bir adım attı. Şirket ayrıca Starship’in ilk prototipini de tanıttı.

Bunlar başarılar, elbette başarısızlıklar da vardı. İşte 2019’da uzayda yapılmış en büyük 5 hata. Hazırsanız başlayalım 🙂

1. Mars One iflas etti

5 Uzay Başarısızlığı, mars one

Hollandalı bir grup girişimci, yatırımcıları Mars’a ilk insanları gönderme ve bir koloni kurma planına on milyonlarca dolar dökmeye ikna etmeyi başarmıştı. Bu tek yönlü bir yolculuk olacaktı. Ancak bu elbette bir rüya idi.

Gerçekte, planlar tuhaf görünüyor ve yeterince finanse edilmiyordu. Halkla ilişkiler çalışmaları etkileyiciydi ancak organizasyon kendi uzay uçuşu tasarımını geliştiremiyordu.

Zaman içinde tutarsızlıklar aldı başını yürüdü. Aslında bu durum kimse için gerçek bir sürpriz değildi. Nihayetinde Mars One 15 Ocak’ta iflas ilan etti.

2. İsrail’in Beresheet aracı Ay yüzeyine çakıldı.

5 Uzay Başarısızlığı

Aracın inişi sırasında yaşanan teknik sorunlar nedeniyle 11 Nisan tarihinde iniş planlandığı şekilde yumuşak gerçekleşmediği, araç ay yüzeyine çarptı.

Sonra hikaye daha da garipleşti. Ağustos ayında, Beresheet’in içerisinde kazada hayatta kalabilecek tardigrades kapsülü (su ayısı) bulunduğu bildirildi. Şu an yanlışlıkla Ay’da yaşam olabilir!

3. SpaceX’in uzay kapsülü Crew Dragon fırlatma rampasında patladı.

SpaceX‘in insanlı uzay görevleri için hazırladığı Crew Dragon adlı kapsülü, motor testleri sırasında patladı ve paramparça oldu. 20 Nisan’da gerçekleştirilen test uçuşları sırasında patlayan Crew Dragon, Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan bir deneme uçuşuna hazırlanıyordu.

Şirket kazanın sızdıran bir itici valf nedeniyle gerçekleştiğini bildirdi. İnsanlı uzay görevleri için hazırlanan Crew Dragon, özellikle de NASA için oldukça önemliydi. Sonuç olarak 2019 yılı bitti ve herhangi bir NASA astronotu ABD topraklarından uzaya henüz gitmiş değil!

4. İran’ın üst üste üçüncü başarısız lansmanı

İran’ın uzay programı henüz emekleme aşamasında ve bir yıl içinde gerçekleşen üç lansman başarısızlığı bu gerçeğin altını kalın kalın çizgilerle çizmektedir. En son, geçtiğimiz Ağustos ayında olan belki de en yıkıcı olan lansmandı.

Ocak ve Şubat aylarında yapılan başarısız görevlerde, ülkenin roketleri yörüngeye ulaşamadı. Bununla birlikte, en son 29 Ağustos’ta roket rampadan bile çıkmadı. Fırlatma rampasındaki bir patlama, büyük olasılıkla fırlatma hazırlığı sırasında meydana gelen bir kaza nedeniyle küçük Safir roketini ve yükünü yok etti.

5. Hindistan’ın Vikram’ı Ay’a inişi sırasında Ay’a çarptı

Hindistan, Ay’a bir uzay aracı indiren tarihte dördüncü ulus olmayı dört gözle bekliyordu. Chandrayaan-2, Vikram’dan bir ay önce Ay yörüngesine ulaşmıştı ve Hindistan’ın uzay ajansı Vikram inişini güney kutbunun yüzeyine göndermeye ve Ay’ın efsanevi su buzu rezervleri hakkında daha fazla bilgi almaya hazırlanıyordu. Vikram başaramadı! 6 Eylül’de ondan önceki Beresheet gibi, Vikram iniş esnasında aya çarptı ve sonsuza dek uzay boşluğunda kayboldu.

Kaynak: https://www.technologyreview.com/s/614969/the-five-biggest-space-failures-of-2019/

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...
Başa dön tuşu