GÜNDEM

2019 Yılı Nobel Tıp Ödülü Sahipleri Açıklandı

Fizyoloji veya Tıp alanında verilen Nobel ödülleri 2019 yılı kazananları belli oldu. Ödül bu yıl “hücrelerin oksijen kullanılabilirliğini nasıl algıladıkları ve nasıl adapte olduklarının keşfi” konulu araştırma çalışmaları ile William G. Kaelin Jr, Sir Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza’ya verildi.

nobel tıp ödülü 2019

William G. Kaelin Jr 1957 yılında ABD New York’ta dünyaya geldi. Durham Duke Üniversitesi’nden lisans derecesi aldı. Dana-Farber Kanser Enstitüsünde kendi araştırma laboratuvarını kuran Dr. Kaelin, 2002’de Harvard Tıp Fakültesi’nde profesör oldu. 1998’den beri Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde araştırma çalışmalarına devam ediyor.

Sir Peter J. Ratcliffe, 1954 yılında Lancashire, İngiltere’de doğdu. Cambridge Üniversitesi’de tıp okudu ve Oxford’da nefroloji üzerine uzmanlık eğitimi aldı. Oxford Üniversitesi’nde bağımsız bir araştırma grubu kurdu ve 1996 yılında profesör oldu. Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nde Klinik araştırmalar direktörü ve Ludwig Kanser Araştırmaları Enstitüsü üyesidir.

Gregg L. Semenza 1956 yılında New York’ta doğdu. Lisans derecesini Harvard Üniversitesi Biyoloji bölümünden aldı. 1984 yılında Philadelphia Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doktora derecesi aldı ve Durham Duke Üniversitesi’nde pediatri uzmanı olarak çalıştı.

Bağımsız bir araştırma grubu kurduğu Johns  Hopkins Üniversitesi’nde doktora sonrası eğitim aldı. 1999’da Johns Hopkins Üniversitesi’nde profesör oldu ve 2003’ten beri Johns Hopkins Hücre Mühendisliği Enstitüsü’nde Vasküler Araştırma Programı direktörü olarak görev yapmaktadır.

Nobel Ödülünü Getiren Çalışma

Hayvanlar, aldıkları gıdanın faydalı enerjiye dönüştürülmesi için oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijenin önemi yüzyıllardır biliniyor olmasına rağmen hücrelerin oksijen seviyelerindeki değişimlere nasıl uyum sağladıkları uzun zamandır bilinmemektedir.

William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza, hücrelerin değişen oksijen kullanılabilirliğini nasıl algıladıklarını ve nasıl adapte olduklarını keşfetti. Değişken oksijen seviyelerine cevap olarak genlerin aktivitesini düzenleyen moleküler araçlar tanımladılar.

Bu yılki Nobel Ödülü sahipleri tarafından yapılan ufuk açıcı keşifler, yaşamın en önemli uyarlama süreçlerinden birinin mekanizmasını ortaya koydu.

Oksijen seviyelerinin hücresel metabolizmayı ve fizyolojik işlevi nasıl etkilediğinin anlaşılmasının temelini oluşturdular. Keşifleri ayrıca kansızlık, kanser ve diğer pek çok hastalıkla mücadele için yeni stratejiler ortaya koymuştur.

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu