2019 Nobel Kimya Ödülü Sahipleri Açıklandı

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından 2019 yılı Nobel Kimya Ödülü John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ve Akira Yoshino’yalityum-iyon pillerin geliştirilmesi” alanında yaptıkları çalışmaları ile verildi.

Lityum-iyon piller hayatımızda bir devrim yarattı. Cep telefonlarından dizüstü bilgisayarlara ve elektrikli araçlara kadar her şeyde kullanılıyor. Çalışmaları ile bu yılki kimya ödülünü kazanan bilim insanları kablosuz, fosilsiz bir toplumun temelini attılar.

John B. Goodenough, 1922 yılında Jena, Almanya’da doğdu. ABD Chicago Üniversitesi’nden 1952 yılında doktora derecesini aldı. Texas Austin Üniversitesi’nde mühendislik bölüm başkanı olarak bilimsel araştırmalarına devam ediyor.

John Goodenough, lityum pilin potansiyelini iki katına çıkardı, çok daha güçlü ve kullanışlı bir pil için doğru çalışma koşullarını geliştirdi.

M. Stanley Whittingham, 1941 yılında İngiltere’de doğdu. Oxford Üniversitesi’nden 1968 yılında doktora derecesini aldı. New York Eyalet Üniversitesi ve Binghamton Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmalarına devam ediyor.

Stanley Whittingham, 1970’lerin başında ilk fonksiyonel lityum bataryayı geliştirirken dış elektronunu serbest bırakmak için lityumun muazzam sürükleyici kuvvetlerini kullandı.

Akira Yoshino, 1948 yılında Japonya’nın Suita kentinde doğdu. Osaka Üniversitesi’nden 2005 yılında doktora derecesini aldı. Japonya Tokyo’daki Asahi Kasei Corporation’da Onursal Araştırmacı ve Japonya’nın Meijo Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmalarına devam ediyor.

Akira Yoshino, pili saf lityumdan arındırarak, saf lityumdan daha güvenli olan lityum iyonlarını temel alarak lityum-iyon pil üretti. Bu pili pratikte uygulanabilir hale getirdi.

Kaynak: https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2019/press-release/

Daha Fazla Göster

Busra Meral

Okumak, araştırmak, yeni şeyler öğrenmek, bunlar üzerinde düşünmek, tartışmak ve paylaşmak benim için büyük keyif. Yazmak ise bambaşka bir dünya. Paylaştıkça her şeyin daha güzel olacağına gönülden inanıyorum."Ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen, ya da ilmi seven ol. Sakın beşincisi olma, helak olursun." Nebiler nebisi Hz. Muhammed (sav)"Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır." Francis Bacon

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı