GÜNDEM

2019 Nobel Fizik Ödülleri Açıklandı

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen Nobel Fizik Ödülü bu yıl “Evrenin evrimi ve Dünya’nın evrendeki yeri hakkındaki anlayışımıza katkı” alanındaki araştırmaları ile James Peebles, Michel Mayor ve Didier Queloz’ a verildi.

James Peebles, 1935 yılında Winnipeg, Kanada’da doğdu. 1962 yılında ABD’de Princeton Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. Halen Princeton Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmalarına devam ediyor.

James Peebles ödüle “Fiziksel kozmolojideki teorik keşifler” alanındaki araştırmaları ile layık görüldü. Peebles yaptığı çalışmalar ile milyarlarca galaksi ve galaksi kümeleriyle birlikte kozmosu inceledi. Yirmi yıldan fazla bir süredir yaptığı çalışmalar ile Büyük Patlama’dan günümüze kadar evrenin tarihine dair modern anlayışımızın temelini oluşturdu.

nobel fizik ödülleri

Michel Mayor, 1942 yılında Lozan, İsviçre’de doğdu. 1971 yılında İsviçre Cenevre Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı. İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde profesör olarak çalışma hayatına devam ediyor.

Didier Queloz, 1966 yılında dünyaya geldi. İsviçre Cenevre Üniversitesi’nden 1995 yılında doktora derecesini aldı. İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde ve İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde profesör olarak araştırmalarına devam ediyor.

Michel Mayor ve Didier Queloz “güneş tipi bir yıldızın yörüngesinde bulunan bir dış gezegenin keşfi” alanındaki araştırmaları ile 2019 yılı Nobel Fizik ödülünün sahipleri oldular.

Michel Mayor ve Didier Queloz, galaksimiz Samanyolu’nda bilinmeyen dünyaları keşfettiler. 1995 yılında, güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin, bir güneş gezegeninin yıldızı olan 51 Pegasi’nin dışına çıkmış bir gezegenin keşfini yaptılar.

Michel Mayor ve Didier Queloz astronomi alanında bir devrim başlattılar ve Samanyolu’nda 4.000’den fazla güneş sistemi dışında gezegen buldular. İnanılmaz boyutlarda, formlarda ve yörüngelerde, garip yeni dünyaların keşfi için çalışmaları halen devam ediyor.

Matematiksel

Busra Meral

Keyifli okumalar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu