GÜNDEM

2019 Nobel Ekonomi Ödülleri Sahiplerini Buldu

2019 Nobel Ekonomi ödülünün bu yılki sahipleri Massachusetts Institute of Technology’de Uluslararası Ekonomi Profesörü olan iktisatçı Abhijit Banerjee, Yoksullukla Mücadele ve Gelişme Ekonomisi Profesörü Esther Duflo ve Harvard Üniversitesi’nde kalkınma ekonomisti Michael Robert Kremer oldu.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi ödül hakkında yaptıkları açıklamada küresel yoksulluğu gidermek amacıyla yapılan deneysel çalışmalar sebebiyle ödülü üç ekonomist arasında paylaştırdığını duyurdu.

Ödül sahiplerinin küresel yoksullukla mücadelede geliştirdikleri yeni yöntemlerle, küresel yoksulluğun durdurulması ve yönetiminin kolaylaştırılmasını sağlayabilecekleri belirtildi.

Açıklamada ayrıca son dönemde yaşanan çarpıcı gelişmelere rağmen, insanlığın en acil sorunlarından biri, küresel yoksulluğun azaltılması olduğu vurgulandı. Dünyada hala 700 milyondan fazla insan aşırı derece düşük gelirle geçiniyor. Her yıl, beş yaşın altındaki yaklaşık 5 milyon çocuk ucuz tedavilerle önlenebilecek veya tedavi edilebilecek hastalıklardan ölmektedir. Dünyadaki çocukların yarısı hala temel okuryazarlık ve sayısal beceriler olmadan okulu bırakmak zorunda kalıyor.

1990’ların ortasında, Michael Kremer ve meslektaşları, Batı Kenya’da yoksulluğu önleyebilecek deneysel yaklaşımları saha çalışmasıyla test etti. Aynı zamanda eş olan Abhijit Banerjee ve Esther Duflo da Hindistan’ın yanı sıra zaman zaman Michael Kremer ile birlikte başka ülkelerde de benzer çalışmalar yaptılar. Onların deneysel araştırma yöntemleri, küresel kalkınma ekonomisinin temelleri arasında yer aldı.

Ödül sahipleri arasında en dikkat çeken isim ise Esther Duflo oldu. Çünkü kendisi Nobel Ekonomi ödülünü kazanan en genç insan (46), aynı zamanda da bu ödülü kazanan ikinci kadın oldu.

Duyurunun ardından Ekonomi Bilimleri Ödülü Komitesi üyesi Jakob Svensson, gazeteci Fanny Härgestam ile yaptığı röportajda ödül sahiplerinin araştırmasının küresel yoksulluğu azaltabileceğini söyledi

Matematiksel

Ceren Demir

Kendini, insanları, dünyayı tanıma ve anlama çabasında, belki de kaosta olan; filmin oyuncularından, dünya üzerindeki küçücük noktalardan biriyim.. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Ekonomi bölümünde yüksek lisansa devam ediyorum ve İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde akademik görevimi sürdürüyorum. Spora, sanata (özellikle resim sanatı), müziğe, doğaya, doğa sporlarına, felsefeye, psikolojiye, kitaplara, filmlere düşkünüm.. Okumayı, yazmayı, öğrenmeye çabalamayı çok seviyorum. Küçük yaşlardan itibaren birikmiş 9 adet günlüğüm var. Amaçlı ve amaçsız yaşamanın çeşitli noktalardan artı ve eksileri olduğunu düşünsem dünyadaki her şeyin gelip geçici olduğuna inanıyorum. Yine de -her şeye rağmen- ben uzun süredir amacı olanlardanım.. Buradan enerji sağlayabiliyorum.. Çoğunlukla enerjik, dışa dönük olsam da yeri geldikçe oldukça içe kapanmaya ve yalnızlığa susayabiliyorum. İkisi de keyifli ve öğretici.. Matematiksel sitesinin öncelikle hayranı olan bir okuruyum sonra Matematiksel’e katkı sağlamaya çalışan enfes ekibin bir parçasıyım. Özetle bu dünyayı bir rüyaymış gibi (Is this the real life? Is this just fantasy?) hissedip iyi bir insan olarak '‘kalmaya'’ çabalayan, sonsuzmuş gibi üretmeye çalışan insanlardan olarak; bahsettiğim 'bencil' bilgilerimi önemsiz sayıyorum. Sadece denizdeki kum tanelerinden biri olduğumun farkındayım. Ancak okyanusları merak etmekten vazgeçemiyorum. Yaşam keşifle canlanıyor.. (Instagram veya Facebook hesabım yoktur. Fotoğrafımı ve adımı kullanarak sahte hesap açıldığını öğrendiğim için bu bilgiyi belirtmek durumundayım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu