GÜNDEM

2019 Nobel Ekonomi Ödülleri Sahiplerini Buldu

2019 Nobel Ekonomi ödülünün bu yılki sahipleri Massachusetts Institute of Technology’de Uluslararası Ekonomi Profesörü olan iktisatçı Abhijit Banerjee, Yoksullukla Mücadele ve Gelişme Ekonomisi Profesörü Esther Duflo ve Harvard Üniversitesi’nde kalkınma ekonomisti Michael Robert Kremer oldu.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi ödül hakkında yaptıkları açıklamada küresel yoksulluğu gidermek amacıyla yapılan deneysel çalışmalar sebebiyle ödülü üç ekonomist arasında paylaştırdığını duyurdu.

Ödül sahiplerinin küresel yoksullukla mücadelede geliştirdikleri yeni yöntemlerle, küresel yoksulluğun durdurulması ve yönetiminin kolaylaştırılmasını sağlayabilecekleri belirtildi.

Açıklamada ayrıca son dönemde yaşanan çarpıcı gelişmelere rağmen, insanlığın en acil sorunlarından biri, küresel yoksulluğun azaltılması olduğu vurgulandı. Dünyada hala 700 milyondan fazla insan aşırı derece düşük gelirle geçiniyor. Her yıl, beş yaşın altındaki yaklaşık 5 milyon çocuk ucuz tedavilerle önlenebilecek veya tedavi edilebilecek hastalıklardan ölmektedir. Dünyadaki çocukların yarısı hala temel okuryazarlık ve sayısal beceriler olmadan okulu bırakmak zorunda kalıyor.

1990’ların ortasında, Michael Kremer ve meslektaşları, Batı Kenya’da yoksulluğu önleyebilecek deneysel yaklaşımları saha çalışmasıyla test etti. Aynı zamanda eş olan Abhijit Banerjee ve Esther Duflo da Hindistan’ın yanı sıra zaman zaman Michael Kremer ile birlikte başka ülkelerde de benzer çalışmalar yaptılar. Onların deneysel araştırma yöntemleri, küresel kalkınma ekonomisinin temelleri arasında yer aldı.

Ödül sahipleri arasında en dikkat çeken isim ise Esther Duflo oldu. Çünkü kendisi Nobel Ekonomi ödülünü kazanan en genç insan (46), aynı zamanda da bu ödülü kazanan ikinci kadın oldu.

Duyurunun ardından Ekonomi Bilimleri Ödülü Komitesi üyesi Jakob Svensson, gazeteci Fanny Härgestam ile yaptığı röportajda ödül sahiplerinin araştırmasının küresel yoksulluğu azaltabileceğini söyledi

Matematiksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu