OLASILIK / İSTATİSTİK

2030 Yılında Yaşıyor Olma Olasılığımız Nedir?

Çok ilginç bir çağ olan 2000’li yıllarda yaşıyoruz. Peki, bunun olasılığı nedir? Ya 2030 yılında… 

Bu soruyu sormamın nedeni, biraz önce çocuklarıma Nasreddin Hoca fıkraları okurken hiç gülmediklerini fark etmemdi. Gülmelerini sağlamak için bir sürü açıklama yapmam gerekiyordu. Gülmüyorlardı, çünkü fıkralarda anlatılan dünya onlara mağara devri kadar uzak geliyordu. Kızlarım çeşmeden testiyle su taşımanın ne demek olduğunu bilmiyorlardı. Kandil ne demek bilmiyorlardı.

TV’siz, telefonsuz, tabletsiz bir hayat nasıl olur bilmiyorlardı. Pazara eşek götürüp satmak nedir bilmiyorlardı. Komşu gezmesi nedir bilmiyorlardı. Onlara fıkraları Disney tarzında anlatmam gerekiyordu, yoksa anlamıyorlardı.

Ama ben biliyordum. Köy hayatım olmuştu. Çocukluğumu geçirdiğim zaman diliminin Nasreddin Hoca’nın çağına çok da uzak olmadığını anlamıştım.

Sonra ne oldu? Otuz yıl içinde robotlar yürümeye başladı. Filmlerde gördüğümüz lazerler cebimize girdi. Star Trek’te gördüğümüz teknolojiye benzer bir teknoloji ile yaşamaya alışır olduk. Cep telefonlarımızla falan konuşuyoruz. Bir on yıl sonra robotlarımız olmadan sokağa çıkmayacağız.

Böyle garip bir zaman diliminde yaşıyor olmamız büyük bir şans mıydı? Yani bizler şanslı bireyler miydik? İşte bunu merak ederek, bu zaman diliminde yaşıyor olmamızın olasılığının yüzde kaç olduğunu merak ettim.

Aslında bunu hesaplamak çok zor değildi…

Evet, hesaplanabilir. Şöyle ki çağımızda yaşayanların sayısını, yaşamış bütün insanların sayısına bölersek, bu olasılığı bulabiliriz

Nüfus Referans Bürosu’nun hesabına göre insanın ilk evrimleşmesinden bu yana yaşamış insan sayısı 107 milyar. Bir kuşağı 30 yıl kabul edersek, son 30 yılda yaşamış insan sayısı, 10 milyar civarında (tahmin).

O halde günümüzde yaşıyor olmamızın olasılığı yaklaşık 1/10 çıkar ki bu oldukça yüksek olasılıktır. Yani, bu hesaba göre, gelmiş geçmiş bütün insanlar arasında 2000’li yılları gören biri olma olasılığımız yaklaşık yüzde 10’dur. %10…

Bu konuyu merak eden sadece bizler değiliz. Düzenli olarak güncellenen Kaynaklarda bağlantısını verdiğimiz platforma göre 2030 yılında insanların %8’i o tarihleri görmüş olacak. Yani buldukları sonuca göre, yaşamış bütün insanlar arasında o yıllarda hayatta olanlardan biri olma olasılığımız % 8 olacak ki bu da bizim hesabımızdan çok da farklı bir değer değil.

İncelemek isterseniz:

How Many People Have Ever Lived on Earth?

Sinan İpek

Matematiksel

SİNAN İPEK

Yazar, çizer, düşünür, öğrenir ve öğretmeye çalışır. Temel ilgi alanı Bilimkurgu yazarlığıdır. Bunun dışında Matematik, bilim, teknoloji, Astronomi, Fizik, Suluboya Resim, sanat, Edebiyat gibi konulara ilgisi vardır. Ara sıra sentezlediklerini yazı halinde evrene yollar. ODTÜ Matematik Bölümü mezunudur ve aşağıdaki başarılarıyla gurur duyar:TBD Bilimkurgu Öykü yarışmasında iki kez birincilik, 2. Engelliler Öykü yarışmasında birincilik, Ya Sonra Öykü Yarışması'nda finalist, Mimarlık Öyküleri Yarışması'nda finalist, 44. Antalya Altın Portakal Belgesel Film Yarışmasında finalist. Ithaki yayınları Pangea serisinin 5. üyesi "Beyin Kırıcı" adlı bir romanı var. https://www.ilknokta.com/sinan-ipek/beyin-kirici.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu