ZİHİN AÇAN YAZILAR

2000’li Yıllarda Yaşıyor Olma Olasılığımız

Son Güncelleme:

Çok ilginç bir çağ olan 2000’li yıllarda yaşıyor olmamızın olasılığı nedir?

Bu soruyu sormamın nedeni, biraz önce çocuklarıma Nasreddin Hoca fıkraları okurken hiç gülmediklerini fark etmemdi. Gülmelerini sağlamak için bir sürü açıklama yapmam gerekiyordu. Gülmüyorlardı, çünkü fıkralarda anlatılan dünya onlara mağara devri kadar uzak geliyordu. Kızlarım çeşmeden testiyle su taşımanın ne demek olduğunu bilmiyorlardı. Kandil ne demek bilmiyorlardı.

TV’siz, telefonsuz, tabletsiz bir hayat nasıl olur bilmiyorlardı. Pazara eşek götürüp satmak nedir bilmiyorlardı. Komşu gezmesi nedir bilmiyorlardı. Onlara fıkraları Disney tarzında anlatmam gerekiyordu, yoksa anlamıyorlardı.

Ama ben biliyordum. Köy hayatım olmuştu. Çocukluğumu geçirdiğim zaman diliminin Nasreddin Hoca’nın çağına çok da uzak olmadığını anlamıştım.

Sonra ne oldu? Otuz yıl içinde robotlar yürümeye başladı. Filmlerde gördüğümüz lazerler cebimize girdi. Star Trek’te gördüğümüz teknolojiye benzer bir teknoloji ile yaşamaya alışır olduk. Cep telefonlarımızla falan konuşuyoruz. Bir on yıl sonra robotlarımız olmadan sokağa çıkmayacağız.

Böyle garip bir zaman diliminde yaşıyor olmamız büyük bir şans mıydı? Yani bizler şanslı bireyler miydik? İşte bunu merak ederek, bu zaman diliminde yaşıyor olmamızın olasılığının yüzde kaç olduğunu merak ettim.

Aslında bunu hesaplamak çok zor değildi…

Evet, hesaplanabilir. Şöyle ki çağımızda yaşayanların sayısını, yaşamış bütün insanların sayısına bölersek, bu olasılığı bulabiliriz

Nüfus Referans Bürosu’nun hesabına göre insanın ilk evrimleşmesinden bu yana yaşamış insan sayısı 107 milyar. Bir kuşağı 30 yıl kabul edersek, son 30 yılda yaşamış insan sayısı, 10 milyar civarında (tahmin). O halde günümüzde yaşıyor olmamızın olasılığı yaklaşık 1/10 çıkar ki bu oldukça yüksek olasılıktır. Yani, bu hesaba göre, gelmiş geçmiş bütün insanlar arasında 2000’li yılları gören biri olma olasılığımız yaklaşık yüzde 10’dur.

%10…

Şu linkteki hesaba göre de insanların %6,5‘u 2011 itibariyle halen yaşayan insanlardan oluşuyormuş. Yani bu adamların bulduğu sonuca göre, yaşamış bütün insanlar arasında şu an hayatta olanlardan biri olma olasılığımız % 6,5’muş ki bizim hesabımızdan çok da farklı bir değer değil bu.

Sinan İpek

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

SİNAN İPEK

Yazar, çizer, düşünür, öğrenir ve öğretmeye çalışır. Temel ilgi alanı Bilimkurgu yazarlığıdır. Bunun dışında Matematik, bilim, teknoloji, Astronomi, Fizik, Suluboya Resim, sanat, Edebiyat gibi konulara ilgisi vardır. Ara sıra sentezlediklerini yazı halinde evrene yollar. ODTÜ Matematik Bölümü mezunudur ve aşağıdaki başarılarıyla gurur duyar:TBD Bilimkurgu Öykü yarışmasında iki kez birincilik, 2. Engelliler Öykü yarışmasında birincilik, Ya Sonra Öykü Yarışması'nda finalist, Mimarlık Öyküleri Yarışması'nda finalist, 44. Antalya Altın Portakal Belgesel Film Yarışmasında finalist. Ithaki yayınları Pangea serisinin 5. üyesi "Beyin Kırıcı" adlı bir romanı var. https://www.ilknokta.com/sinan-ipek/beyin-kirici.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı