Anasayfa » KEŞFET » 1,618033988749894… Her Yerde!

1,618033988749894… Her Yerde!

Altın oran üzerine yazılan çizilen yüzlerce makale bulmak mümkün. Gerçekten de insanı hayrete düşüren bu oran her yerde! Fibonacci serisi ve altın oran ya da diğer ismiyle güzelliğin oranı olarak bilinen 1,618… sayısının hikayesini araştırmayı okuyucuya bırakarak bu oranı bulmamıza yarayan bir ölçüm aletini nasıl yapabileceğimize geçiyorum.

Birinci kısım; Düzgün beşgen ve yıldız çizimi

1-Sekiz cm yarıçaplı bir daire çizelim ve bu dairenin çapını şekildeki gibi gösterelim

2-Çapın daireyi kestiği noktalara sırasıyla pergelimizi koyalım ve dışarıda bir noktada yay parçaları alarak kesiştirelim. Böylece birinci çapa dik olan ikinci çapı nereden çizeceğimizi bulmuş oluyoruz.

3- Yarıçapın yarısı olan 4 cm yi şekildeki gibi işaretleyip bu noktayla çapın çemberi kestiği noktayı birleştirelim.

4-Pergelimizi yarıçapın ortası olan 4cm tekrar koyarak şekildeki gibi son oluşturduğumuz doğruyu ve çapı kesecek bir yay çizelim.

5-Pergelimizi son çizdiğimiz yayın doğruyu kestiği noktaya koyup çember içerisine bir küçük yay parçası alalım ve pergelimizi tekrar yayın çapı kestiği noktaya koyarak küçük yay parçasıyla kesiştirelim.

6-Yarıçapın orta noktasıyla son oluşturduğumuz yayların kesişimi olan noktayı birleştirelim

7-Pergelimizi çemberin merkezine koyarak 6. Maddede oluşturduğumuz doğrunun çapı kestiği noktaya kadar açalım ve bozmadan yarıçapın çemberi kestiği noktaya koyarak çember üzerinde bir nokta alalım daha sonra bu iki noktayı birleştirelim

8-Pergelimizi çember üzerindeki belirlediğimiz noktaya koyup ağzını da çapın çemberi kestiği nokta kadar açalım ve hiç bozmadan çember üzerinde noktalar alalım ta ki başladığımız noktaya gelinceye kadar devam edelim ve bu noktaları birleştirerek bir beşgen oluşturalım.

9-Son olarak düzgün beşgenimizin içindeki yıldızı oluşturalım.

İkinci kısım; Fibonacci gauge’nin yapımı

1-Gauge’mizi dört adet ince ve uzun herhangi bir malzemeden hazırlayacağız.(Plastik tahta veya ince metal olabilir) Önce oluşturduğumuz beşgen içerisindeki yıldızın tepe noktasını, kolların kesişimlerin den birini ve bu doğrunun üzerinde tabandan geçen noktayı (şekilde çarpı ile gösterilen A,F,D noktaları) kullanarak altına yerleştirdiğimiz malzememizi pergelin sivri yeri ile deliyoruz.(sadece iki malzemeyi kullanıyoruz)

 

2- Daha sonra aynı işlemi kalan iki malzemeye bu sefer şekilde görünen iki noktadan (F ve G noktaları) uyguluyoruz.

 

3- Şimdi 1.adımda delerek işaretlediğimiz iki malzemeyi tepe noktası hariç bir delgeç yardımıyla delerek genişletelim ve daha sonra diğer iki malzemeyi de delerek genişletelim.

4-uzun olan iki materyalin (üç noktadan işaretli) genişletmediğimiz son noktasını maket bıçağı yardımı ile şekildeki gibi sivriltiyoruz. Yani noktaya inceltiyoruz.

Uygun yerlerinden şekildeki gibi birleştirelim. Birleştirme işlemi sırasında uygun deliklerden geçerek iki malzemeyi bir arada tutacak raptiye vida vb. bir malzemeyle açılır kapanır bir cetvel elde edeceğiz.

Bu adımlarda kafası karışan ya da pergelle çizim konusunda çok tecrübesi olmayanlar için adımları takip edebilecekleri videonun linki aşağıda mevcut.

-Şekiller Geogebra da çizilmiştir.

-Göz atmak isterseniz, yazıyı yazarken yararlanılan video linki burada…

Matematiksel

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Umit Saglam

Avatar
Akaki Tseretelli State University. 'de Matematik bölümünü bitirdim. 2010 da Türkiye ye döndüğümde satış ve finans departmanlarında çalıştım. 2013 de Yeditepe Üniversitesinden pedagojik formasyon alarak Öğretmenliğe başladım. Şuan Türkiye'nin önde gelen eğitim kurumlarından birinde Matematik ve Satranç öğretmenliği yapmaktayım. Satranç, gezi, yemek yapmak, akıl oyunları, yağlı boya resim, fotoğrafçılık, kampçılık ilgi alanlarım. Ayrıca "matematiği öğretirken sevdirebilmek" üzerine çalışmalar yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.