Anasayfa » HABERLER » 156 Yıldır Çözülemeyen Riemann Hipotezi Çözülmüş Olabilir

156 Yıldır Çözülemeyen Riemann Hipotezi Çözülmüş Olabilir

156 yıldır çözülemeyen ve Clay Matematik Enstitüsü tarafından “Millennium Prize Problems” listesine dahil edilmiş 7 problemden biri olan Riemann Hipotezi Nijeryalı bir profesör tarafından çözülmüş olabilir.

Matematikte kendisine ve ancak 1’e bölünebilen sayıların, yani “asal sayılar” dediğimiz sayıların (2,3,5,7…) bir düzeni yoktur. Bu sayıların sıralanış şekilleri birbirlerinden bağımsız bir şekildedir.  Asal sayıların düzenini açıklamak adına yazılmış bir hipotez olan Riemann hipotezi,  1859 yılında Bernard Riemann tarafından ortaya atıldı ve bu sayıların kabul edilenin aksine belirli bir düzende çoğaldığını belirtir.

Riemann hipotezi ilk 1.500.000.000 çözüm için sınanmıştır ancak hipotezin doğru çözülebilmesi için tüm çözümlerinin doğru olması gerekmektedir. 1 yanlış çözüm dahi bütün hipotezin doğrulunun kesinliğini bozar. Bu hipotez üzerinde çalışmalar yürüten Nijeryalı profesör Dr. Opeyemi Enoch, hipotezi çözdüğüne inanıyor. Hipotezde bazı yanlışlıkları düzeltmekle birlikte doğru halini yarattığını savunan Dr. Opeyemi Enoch, geçmişte yapılan bu yanlışların doğru kabul edilmesiyle günümüze kadar gelmiş olduklarını düşündüğünü belirtti.Riemann Hipotezi

Oye Ekiti kentindeki Federal University’de çalışan Enoch, çözümünü Viyana’da düzenlenen Uluslararası Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Konferansı’nda sundu. İddiası kabul edilirse, Enoch, problemi çözen ilk insan olarak 1 milyon doların sahibi olacak.

İlerleyen günlerde Nijeryalı profesörün çözümü ile ilgili açıklamalar yapılması bekleniyor. Elbette bu çözümün Nijerya’dan çıkması kimi kesim tarafından umutla karşılanırken kimileri tarafından da profesörün bunlara kafa  yoracağı yerde Nijerya’daki açlık sorunuyla uğraşmasının daha iyi olacağı konusunda eleştiri aldı.

Not olarak düşelim profesör Enoch aynı zamanda iklim değişikliği ve ülkesinde yaşanan diğer çevre sorunlarıyla ilgili çeşitli projelerin içinde de görev almakta.

İleri okumalar için: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3321924/It-pays-good-maths-Nigerian-professor-solves-156-year-old-Riemann-problem-scoop-1million-prize.html

Matematiksel

 

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.