BİYOLOJİ

#10yearchallenge: 10 Yılda Bilim ve Dünya Nasıl Değişti?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya kullanıcıları, on sene önceki fotoğraflarıyla şimdiki fotoğraflarını yanyana koyarak #10yearchallenge etiketiyle paylaştıkları bir akım başlattı. Başlatılan bu akım, bize bilim dünyasında son on yıl içerisinde yaşanan değişimleri düşündürdü ve gezegenimizdeki buzul erimelerinden, bilgisayarlarla yaratılan sahte yüzlere kadar ilgi çeken birkaç küçük başlığı sizlerle paylaşmak istedik.

Kolombiya Buzulu, Alaska

Kolombiya Buzulu dünyada en hızlı değişime uğrayan buzullardan biri. NASA uydularından gelen ve aşağıda verilen fotoğraflardan da görülebileceği gibi sürekli eriyor. Buzulların sınırlarının otuz yıl önceki ve şimdiki konumu arasında kuzey yönünde 20 kilometreden fazla bir kayma var ve Kolombiya Buzulundaki bu erime, küresel deniz suyu seviyesindeki artışın da en önemli sebeplerinden birisi.


2008

2017

Plüton

Plüton, 10 yıl kadar önce Uluslararası Gökbilim Birliği (IAU) tarafından gezegenlikten çıkarılıp cüce gezegen sınıfına alınan ve elimizdeki en iyi fotoğraflarının bulanıklıktan başka bir şey göstermediği bir gök cismiyken 2015 yılında bu durum tamamen değişti. Hubble Uzay Teleskopunun yakın mesafeden çektiği fotoğraflar sayesinde Plüton, puslu atmosferi, pürüzsüz geniş alanları ve donmuş dağlarıyla bizi yeniden kendisine hayran bıraktı.


2006

2015

Yapay Sinir Ağları Tarafından Üretilen Sahte Yüzler

Son on yılda, bilim alanında yaşanan önemli gelişmelerden birisi de bilgisayarların tamamen hayal ürünü olan insanların gerçeküstü fotoğraflarını yaratmayı öğrenmeleri oldu. Yapay sinir ağları olarak isimlendirilen teknoloji sayesinde çok sayıda fotoğraf verisini analiz edilerek, fotoğraflardaki örüntünün peşine düşüldü. Generative Adversorial Network (Üretken Rekabetsel Ağ) veya GAN olarak isimlendirilen özel tipteki bir yapay sinir ağı sisteminin bir kısmı sahte veriler üretirken, diğer kısmı bu verilerin gerçek olup olmadığını anlamaya çalıştı. Kendi kendisiyle rekabet etmek, yapay sinir ağına daha iyi görüntüler elde edebilmeyi öğretti. Aşağıdaki iki görsel arasında sadece dört yıl fark olduğu düşünülürse, sistemin kendi kendisiyle rekabetinin bu alandaki ilerlemenin çarpıcılığına olan etkisinin su götürmez bir gerçek olduğu kesin. Ne dersiniz?


2014

2018

Kaynak ve İleri Okuma: https://www.newscientist.com/article/2191249-10-year-challenge-how-science-and-the-world-have-changed/

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Fatma Ayca Cetinkaya

Matematik alanındaki lisans derecemi Ankara Üniversitesi'nden, yüksek lisans ve doktora derecelerimi Mersin Üniversitesi'nden aldım. Halen Mersin Üniversitesi Matematik bölümünde Doktor Öğretim Üyesi unvanıyla çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı