Anasayfa » NE İŞİME YARAR? » 1 ve 0 Hayattır

1 ve 0 Hayattır

Hayatımızın önemli bir parçası artık programlar. Saatlerimiz, telefonlarımız, tv’ler, bilgisayarlarımız insanların emirleri doğrultusunda çalışıyorlar. İhtiyaçlarımıza göre komut veriyoruz  ve isteklerimizi yapmasını bekliyoruz. Bizlerin birçok yardımcımız var aslında. Teknoloji geliştikçe yardımcılarımız artıyor.

Peki ya nasıl hayatımızı kolaylaştırıyor programlar? Her makinenin, her cihazın anladığı bir dili var. Aslında onlar bir şey bilmiyor biz insanlar onlara öğretiyoruz ve geri dönüş istiyoruz. Yazdığımız kodları derleyip makine diline çevirerek sorunlar çözmeye çalışıyoruz. Bir robot yapmak istersek, birçok sensör,  bir veya birden fazla işlemci ve geliştirme kartı  kullanabiliriz. Farklı türde motorları kontrol edebiliriz. İşlemciler ve geliştirme kartları programlanabilirler. Algılayıcılara, kullandığımız işlemci, geliştirme kartı  veya seçtiğimiz programlama diline göre (C, C#,  Java, Verilog, VHDL, Processing, Python… vb.)  komutlar veriyoruz ve onlar isteklerimiz doğrultusunda sistem elemanlarını yönlendiriyorlar.

Programlama, algoritma temeline göre şekillenir. Algoritma ise sorunu çözmek için yapılan planlama yada izlenecek yoldur. Algoritmayı ilk bulan ve işleyen El- Harezmi ‘ dir. Yıllarca Batıda Arap harflerini kullanarak bu konu üzerinde çalışıldı. Mühendisliğin anlamı olan “sorun çözme” konusunda algoritma kurmak bu işin mihenk taşıdır. Algoritma kurmak, sorunu belirlemek, izlenecek yolu ve  aşamaları oluşturma gibi adımlardan oluşur. Algoritma bugün birçok farklı meslek gruplarının kullandığı geniş kapsamlı bir sözcük haline geldi.  Eğer bilgisayarımız internete bağlanmıyor ise modemimiz ile ilgili bir algoritma bu şekilde olacaktır.

Programlama dilleri açık kaynak ve kapalı kaynak kodlu olabilirler. Örneğin en çok bilinenlerden Linux, Open Office, GNU, Debian..vb. dilleri açık kaynak kodludur. Bu diller dışarıdaki programcılar tarafından geliştirilebilirler. Büyük şirketler açık kaynak kodlu programlama dilleri yaparak küresel anlamda büyük gelişmeler başardılar. Programcılar, sizlerin haberi olmadan yaptığınız algoritmaları geliştirmeye çalışıyorlar. Yazılımı geliştirmek, hata ayıklamak, daha iyi bir arayüz oluşturmak veya sistemi hızlı çalışır hale getirmek..vb amaçları güdüyorlar. Yeni dosyalar oluşturup sistemlerinde kullanıyorlar.

Ülkemizde de farklı programlama dillerinin iyi özellikleri düşünülerek yeni çalışmalarla açık kaynak kodlu diller bulunmakta. Bu konu üzerine çalışmalar ise devam etmekte. Bu büyük piyasada bizlerinde yer alması gerekiyor tabi yazarken hangi amaçlarda kullanılacaksa ona göre temeller atılması gerekiyor. Kendi tasarladığımız, modellediğimiz, sorun çözecek, sistemlerimizde kendi dillerimizden faydalanmamız gerekiyor. Ülkemizde açık kaynak kodlu programlama dillerine ilginin artması gerekiyor. Çünkü dünya cansız varlıkların iş yaptığı, insanların hayatlarını kolaylaştırdığı bir dünyaya doğru gidiyor. Yani insanoğlu kendini az yorup çok iş yapabilme gayesinde. Buda robotikleşen bir hayat oluveriyor.

Birgün ameliyatlara robotlar girecek. Trafiği robotlar kontrol edecek. Otonom arabalar hayatımızın bir parçası olacak. Aşçılar sadece yemeği tadacak robotlar yemeği yapacak. Baksanıza robotlar biz insanlardan önce uzaydalar. Bizden önce başka alemleri gördüler. Benzeri birçok görev daha. Sanırım robotlarla dost olup artık onlara alışmamız gerekiyor  🙂

Kaynak: www.fizikist.com

Matematiksel

Paylaşmak Güzeldir

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Avatar
Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.