Parabolik Bir Nesne ve Hayatımızdaki Yeri

Bir zinciri iki ucundan sabitleyip kendi ağırlığı ile aşağıya salınmasına izin verdiğinizde parabol benzeri bir görünüm alacaktır. Bu oluşan bu şekle İngilizce catenary bizde ise zincir eğrisi denir. Bu eğriyi ters çevirdiğinizde ise karşınıza güzel ve yapısal anlamda en dayanıklı bir kemer biçimi ortaya çıkar.

Asılı zincirde gerginlik kuvvetleri eğrinin tüm çizgisi boyunca eşit hissedilir. Ve bu parabol ters çevrildiğinde de bu bu kuvvet sıkıştırma kuvveti halini alır. Wembley Stadyumunun üzerinde görülen kemer aynı mantıkla yapılmıştır.

Bir kemer inşa etmek istiyorsanız, kemerin ters yönünde bir zincir şeklini içerdiğinden emin olun. Böylelikle kendi ağırlığı altında rahatça durur ve aynı zamanda en az miktarda malzeme kullanmış olursunuz.

1675 yılında İngiliz mimar Robert Hooke Katenary eğrisini matematiksel olarak ilk kez tanımlayan ve denklemini çıkaran kişiydi fakat matematik tarihinde bu denklemle uğraşan bir çok matematikçi olduğu bilinmekte.

Bir zincir eğrisini eğrisini ifade eden denklem;

şeklindedir.

Bu denklemde parametre olan a’nın her bir değeri için eğriler genişleyebilir ya da daralabilir.

Mimaride kemer yapımında zincir eğrisi epey kullanılmıştır. En meşhur örnek Missouri eyaletindeki St. Louis Gateway Kemeri’dir. Aslında bu kemerin üst kısımlarının diğer kısımlarına göre daha ince olması nedeniyle, denklemin içindeki parametrelerin ideal bir hiperbolik kosinüs eğ- risi çıkmasına engel olduğunu ileri sürenler olsa da 1965’te yapımı biten, 192 metre yüksekliğindeki bu yapının mimarı plan aşamasında açıkça hiperbolik eğrileri kullanmıştır.

Özellikle yağmur yağdıktan sonra profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilen örümcek ağlarında gözlemlediğimiz su damlalarının birikmesi ile her ağ bir zincir eğrisi oluşturmaktadır.

Bu parabolik nesnelerin yapılış mantığı aslında tüm askılı köprülerde görülmektedir. İki kolon arasına çekilen köprünün kolları bizlere zincir eğrisi örneği sergiler.

Yazı ve Görseller için Kaynaklar

(1) http://www.aurecongroup.com/en/projects/property/wembley-stadium.aspx

(2) https://plus.maths.org/content/matjhs-minute-catenary

(3) http://historythings.com

(4)http://personal.strath.ac.uk/j.wood/Biomimetics/Engineering%20Areas/structures/STRUCTURES.htm

(5) http://www.turningtools.co.uk/intro-design/doc-images/fig24.gif

Matematiksel

 

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Pi’nin İçindeki Saklı Güzellik

Çok basit bir problem gibi gözüküyor. Bir yanda evrendeki en basit biçim olan çember öte …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');