Öldüren Matematik Hataları: Hyatt Regency Yaya yolu Çöküşü

17 Temmuz 1981’de Amerika Birleşik Devletlerinde bir mühendislik hatası sonucu meydana gelen kazada tam 114 kişi öldü, 200 den fazla kişi kalıcı şekilde yaralandı. Bu felaket, ülkede bir yapısal bir hata sonucu en fazla insan ölümü ile sonuçlanan kaza olarak kayıtlara geçti.

Olay, Kansas City Hyatt Regency Hotel’de bir dans yarışması sırasında meydana geldi. Otelin atrium boşluğundan geçmekte olan ve iki blok arasında geçişi sağlayan çelik asma yaya köprüleri, üzerindeki insanlarla beraber aşağıya, lobiye düştü.

Aslında bu ölümcül hata oldukça basitti.

Uzun bir çubuk iki küçük çubuk ile değiştirilmişti en basit anlatımıyla.

Başlangıçtaki planda 2 katlı platform bulunan tasarımdaki platformlar çelik çubuklarla havada tutulmaktaydı. Üstteki kısa çubuk tavana bağlı, alttaki uzun olanı ise üstteki ile aynı hizada olacak şekilde üsttekine destek mahiyetinde yerleştirilmişti.

Teknik çizimler 🙂

İlk çizimde gördüğünüz gibi yükün tamamı alttaki uzun çubuğa geleceğinden onun daha sağlam olması gerekiyor. Çubukların bağlantıları dişli vida ve somunla sağlanıyor, kırmızı bölümler bağlantı somunları temsil ediyor.

Çubukların yapımından sorumlu çelik firması tasarımda bir değişiklik yaptı ve çubukları ikinci çizimde görüldüğü gibi iki kısa çelik çubukla değiştirdi.

Bir çubuk ve iki somun. Bu şekilde her bir somun bulunduğu platformun ağırlığını taşımak zorunda. İkinci durumda ise bir somun her iki platformun da ağırlığını taşımaya zorlanıyor. Bu küçük ayrıntıyı profesyonel firmaların ikisi de fark edemedi ve dans yarışmasının olduğu bir gece yüke dayanamayan somunlar kesildi ve platform çöktü.

Mahkeme yıllarca devam etti ve mühendislik bürosunun aleyhinde sonuçlandı, mühendislerin lisansları iptal edildi.

Aşağıdaki videoda yaşanan felaket ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Murat Öz

Sistemin eğitim modelinde, sistemin öngördüğü şekilde yetişen ve sistemin olmazsa olmaz olarak lanse ettiği diplomayı, sistemin dikte ettiği şartlarla alabilmek için 19 yılını vermiş mühendis adayı. Sistemin içinde, siteme rağmen iyi şeyler yapmaya ve zihnen ayakta kalmaya çalışan biri. Kimine göre normal, kimine göre paranormal.

Bunlara da Göz Atın

Bilimsel Olarak İncelenmiş 4 Deha Beyni ve Ortaya Çıkan Bilgiler

Çoğu insan büyük büyük düşünürlerin zihinlerini merak eder. Mesela Einstein, bize kazandırdığı görelilik teorisini piyanonun …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');