Nedir Bu Schrödinger’in Kedisi?

Kuantum dünyasının en ünlü hayvanı mevcudiyeti hakkında kesin bir bilgi sahibi olmadığımız teorik bir kedidir. Schrödinger’in kedisinden bahsediyoruz elbette. 

Kuantum mekaniğinin kurucularından kabul edilen Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger (1887) fizik alanına yaptığı önemli katkılarda bulunmuş ve 1933’te Schrödinger denklemi ile Nobel Fizik Ödülü almış bir bilim adamıdır. Schrödinger denklemi, bir kuantum sistemi hakkında bize her bilgiyi veren araç dalga fonksiyonu adında bir fonksiyondur. Ancak bir çok kişi onun adını 1935 yılında ortaya attığı aslında bir paradoks olarak tanımlanan Schrödinger’in Kedisi düşünce deneyi ile tanır.

Aşağıda izlemenizi önereceğimiz, konuyu oldukça basit bir biçimde görseller yardımı ile açıklayan iki kısa videomuz var.

İlk videomuz aynı isimli kitaptan yola çıkarak konuyu anlatmakta.

İkinci videomuz ise animasyon yardımı ile bilgiyi vermekte. İngilizce bu diye hemen kaçmayın altyazılardan Türkçeyi ayarlayabilirsiniz.

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Hikaye Anlatıcılığının Geometrisi

İnsan beyni farklı geometrik şekillere farklı soyut anlamlar yükler. Bir dairenin zihinde uyandırdığı etki, bir …

Bir Yorum

  1. beynim yandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');