Metrenin Öyküsü

Bir şeylerin ölçüsünden bahsederken kesin ifadeler kullanmak isteriz. Ancak bu kesinlik bir zamanlar o kadar da kolay olmayabiliyordu. 1790’lara kadar tüm dünyada, birbirinden çok farklı uzunluk ölçüleri kullanılıyordu. Kimi krallar uzunlukları kendileri üzerinden isimlendirmeyi alışkanlık haline getirmişti. Mesela 12 yüzyıldan itibaren İngiltere’de kullanılan yard kralın burnunun ucunun başparmağına kadar olan uzaklığı idi. Zaman geçti, krallar değişti ve ölçümler de elbette. Zamanla bunun yarattığı kargaşa kendini göstermeye başladı. Kargaşadan en çok rahatsız olan ülke ise Fransa oldu.

Fransız Bilimler Akademisindeki bilim insanları devrim niteliğinde bir karar aldılar. Ölçüler standartlaştırılmalıydı. Bu işi tek başına üstlenen Fransız Bilimler Akademisi, tüm uluslarca kabul edilebilecek ölçü sistemleri saptama çalışmasına başladı.

1791’de 1 metre, Ekvator-Kutup arasındaki bir boylam çemberi uzunluğunun 10 milyonda biri olarak tanımlandı. Pratikte meridyen uzunluğu ölçülemediği için o zaman Akademi Paris’ten geçen meridyenin Dunkirk-Barcelona arasındaki kısmını ölçerek, 1 metre uzunluğunu buldu ve Fransa’da metrik sistemin uygulaması başladı. Metre Yunanca kökenli bir kelime idi ve anlamı ise ölçekti. Metrenin kişiye değil de gezegenin kendi ölçümüne dayanıyor olması fikrinden dolayı hiçbir ülke zamanla kendi ölçü biriminde ısrarcı olamadı. Sonuçta bilim, ulusların politikalarının önüne geçmeyi başarmıştı. Ancak bir sorun vardı. Aslında hiç kimse Kuzey Kutbu ile Ekvator arasındaki mesafeyi bilmiyordu.

Bu teoriyi gerçeğe dönüştürmek için iki bilim insanı görevlendirildi. Bunlar J Delambre ve P. Mechain idi. Ancak bir devrim ateşi ile karışıklık içinde bulunulan Fransa’da bu çalışmayı yapmak için aslında yanlış zamandı.  Bu iki bilim insanı karmaşık aletler kullanarak, oldukça zorlu geçen  7 yıl boyunca çalıştılar ve sonunda sabit iki nokta arasını yani Barcelona ve Dunkirk arasını ölçmeyi başardılar. Bundan sonra yapmaları gereken enlemler yardımıyla kutuptan ekvatora kadar olan mesafenin matematik yardımı ile hesaplanmasıydı.

Ancak bu ikilinin ölçümlerinde küçük bir hata vardı ancak aslında sorun onların ölçümlerinden değil o dönemde dünya hakkında yeterince bilgi sahibi olmamalarından ortaya çıkmıştı. Dünyanın basıklığı yanlış bir değerle hesaba katıldığı için olması gerekende 0.2 milimetreden daha kısa idi ilk metre. Platinden yapılarak saklanan bu kısa metre, 1799’dan itibaren 90 yıl uzunluk ölçü birimi olarak yaygın bir şekilde kullanıldı. hatalı da olsa ilk kez temel ve evrensel bir ölçü birimine sahiptik artık.

Ancak metrenin gerçekten evrensel olarak kabul edilmesi uzun bir zaman aldı. Sonunda 17 ülke tarafından imzalanan bir anlaşmayla 1875 yılında metre evrensel halini aldı. 1889’da standart metre platin iridyum alaşımından yeniden yapılıp tanımlandı. O yıllarda metreyi benimseyen ülke sayısı 29’a çıkmıştı. Standart metre İngiltere’de yapıldığı halde, İngilizler metreyi henüz benimsememişti.

Yeni standart metre kabul edildiği dönemde, Ame­rikalı fizikçiler Michelson ve Morley, metrenin, ışığın dalga boyu cinsinden yeniden tanımlanabileceğini öneriyorlardı. Buna karşın, platin iridyum alaşımı olan standart metrenin kullanı­mına 71 yıl devam edildi. Sonunda 1960 yılında belli bir kripton izotopu içeren tüpten salınan ışınımın tayfındaki en belirgin çizgi temel alınarak, metre yeniden tanımlandı. Bu tanıma göre bir metre, belirlenen tayf çizgisinin dalga boyunun 165 076 373 katı alınmıştır, yeni metrenin yanılgısı bir milyarda dör­dü geçmiyordu. Bu. Dünyanın ekvator uzunluğunun ölçümünde sadece 16 santim yanılgı yapmak demekti.

1960 yılında, lazer keşfedildi. Keşfinden bir süre sonra lazer ışığının frekansını belli bir yerde tutabilecek yöntemler ve düzenekler geliştirildi. Lazer ışığıyla istenen dalga boyunda ışınımın elde edilebilmesi ve elde ediliş kolaylığı, standart metrenin yeniden tanımını gerektiriyordu.

Yeni öneriye göre, aslında uzunluk ölçü birimi, zaman ölçü birimi cinsinden tanımlanacaktı ve bu karmaşık bir işti. Uzunluk kavramını anlamak kolaydı ya; zaman nasıl olacaktı? Bu yeni tanımlama, tam 23 yıl beklendi ve yanılgısı en az bir milyarda dört olan metreyle 1983 yılına kadar ölçüm yapılmaya devam edildi.

Bugün zaman, diğer tüm fiziksel büyüklüklerden daha doğru olarak ölçülebilmektedir. 1967’de zaman ölçümünde sezyum saati kullanılmasının standart ölçü olarak kabul edilmesinden sonra, saniye 10 bin milyarda bir  yanılgı ile ölçülebiliyor. Bunun anlamı, zaman ölçümünde 300 bin yılda, sadece 1 saniye ölçüm yanılgısı yapmak demektir.

Birbirinden oldukça uzak iki nokta arasını ışığın katetme süresi ölçülürse, noktalar arasındaki uzaklık kullanılarak, ışık hızı bulunabilir. Fakat iki nokta arasını, yanılgısı büyük olan bir metre ile ölçerseniz, ışık hızını da o kadar yanlış bulursunuz.  Bugün ışık hızı için bulunan en doğru değer, saniyede 299.792.458.6 metredir. 1983’te Amerika Ulusal Standartlar Bürosuna bulunan bu ölçümün yanılgısı, sadece 30 santimdir.

Işığın hızı, frekansıyla dalga boyunun çarpımına eşit olduğundan, metre zaman cinsinden tanımlanabilir. Günümüzde kullandığımız 1 metre ışığın 1/299.729.458.6 saniyede aldığı yoldur.

Sonunda standart tanımımızı bir kesinliğe oturtabilmiş olduk bu sayede…

Kaynak:

Osman Demircan; Bilim Teknik – Haziran 1985

Da vinci Learning – Kesinlik/ Zaman – Mesafe Belgeseli

Matematiksel

 

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Stephen Hawking’in Kara Delik Bilgi Paradoksuna Müthiş Çözümü

Onun aklı gerçekten eşsizdi. Zamanımızın en büyük beyinlerinden birisi olan Stephen Hawking, arkasında kalbi kırık pek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');