Matematiğin Mafyası: Bernoulli Ailesi

Matematiksel bir çok kavram Bernoulli adını taşır. Ancak Bernoulli her zaman aynı Bernoulli değildir.

Johann ve Jakob bir soru üzerine çalışırken

İsviçreli Bernoulli ailesi, matematikteki gelişmeler üzerinde büyük etki yarattı. Aileden dört nesil boyunca, hem soyut matematik hem matematiksel uygulamalar konusunda önemli matematikçiler çıktı. Bu da zamanla onların matematiğin mafyası olarak hatırlanmalarına sebep oldu.

Bernoulli’ler hukuk, tıp ya da teoloji alanlarında eğitim alsa da sonunda ailenin geleneğine uyup profesyonel ya da amatör olarak matematikle uğraşırken buldular kendilerini.  Bu da elbette olumsuz bir de sonuca sebep oldu: Aile içinde rekabetin artması…

Onlardan ve hikayelerinden bir yazıda bahsetmek çok kolay değildir. Bu nedenle yaptıkları çalışmalardan yola çıkarak kısaca özetlemeye çalışalım bu ailenin matematiğe katkılarını…

1.Jacob: Bernoulli’nin bilim merakı bir gezi sırasında Robert Boyle ile karşılaştıktan sonra başladı. Aslında aile mesleği ticaretti ve ondan da bu bekleniyordu ancak  o ailesinden gizlice Basel Üniversitesi’ndeki matematik ve fizik derslerine girmeye başladı. Bu yetmezmiş gibi kardeşi Johann’ın da bilim ile uğraşması için ısrar ediyordu ve sonunda onu da bu işe bulaştırmayı başardı. Jacob derslerdeki başarısı onu Basel Üniversitesi’nin Matematik Bölümü’nün başına getirdi. Kardeşi Johann ise bu bölüme alınmadı. Bu konu ile ilgili bir kulak kiri ise Johann’ın kardeşi Jacob’un matematiksel bilgilerini kullanıp aynı üniversiteye hoca olmak için başvurusunu Jacob Bernoulli’nin reddetmesidir. Bunun üzerine Johann Bernoulli Groningen Üniversitesi’nden teklif aldı ve uzun yıllar orada çalıştı. Ve uzun yıllar kardeşine küs kaldı.

İkili arasındaki tartışma sadece bundan da ibaret değildi aslında. Bir problem ortaya atılmış ve çözümü için toplanılmıştı. Ama maalesef o problemin başındaki Jacob, Johann’ı çağırmamış onun bilgisinin zaten kendisinde olduğunu vurgulamıştır.

Jocab-1 Bernoulli’nin tek çocuğu olan Nicolaus -1 de babasının izinden giderek matematikçi oldu. Eğitimini Basel Üniversitesi’nden aldıktan sonra diferansiyel denklemler üzerinde çalışmalar yaptı.

Johanna-1 Bernoulli’nin oğullarını kısaca incelersek….

Nicolaus-2 Bernoulli eğitimini Basel Üniversitesinden almış ve devamında Rusya’da bulunan St.Petersburg Üniversitesi Matematik Bölümünde görevini sürdürmüştür.

Daniel Bernoulli fizik ile matematik arasında konularda çalışmıştır. Akışkan Mekaniği üzerinde odaklanmış, İstatistik Bilimine de el atmış bazı dağılımlar üzerinde yeni çalışmalar yürüterek matematiğe kazandırmıştır.

Johann -2 Bernoulli de eğitimini Groningen Üniversitesinde yapmış fakat hukuk eğitimi almıştır. Ama ne fayda! Hukukçu kimliği bir yandan kardeşi Daniel Bernoulli ile Kalkülüsün temelleri üzerinde çalışmışlar ve bugünkü Kalkülüsün birçoğu onların elinden geçmiştir.

Johann-2 Bernoulli’nin çocuklarına göz atarsak…

Johann – 3 Bernoulli matematik ve gökbilimini harmanlayan, gezegenlerin hareketleri üzerinde çalışan bir bilim insanıdır. Birçok bilim akademisinden de önemli ödüller almıştır.

Ailenin son üyesi olan Jacob-2 Bernoulli ise geometri ile yakından ilgilenmiş Basel’de eğitimini almasına rağmen St. Petersburg hayatını sürdürmüş ve Leonhard Euler’in torunu ile evlenmiştir. Efsane sülalenin matematik macerası Jacob-2 Bernoulli ile son bulmuştur.

Bugün bile Bernoulli’lerin soy ağacının devamı araştırılırsa, yine birçok matematikçinin bulunabileceği şüphe götürmez.

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Ramanujan: Sonsuzluğu Bilen Adam

Ramanujan bu sonlu hayat içinde sonsuzluğa en çok yaklaşabilmiş insanlardan biri. Ama onun da yanıldığı anlar oldu kaçınılmaz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');