Matematik Gemilerimizi Denizde Nasıl Yönlendirir?

İnsanların geçmiş zamanlarda matematiğe ve astronomiye ilgi duymalarının nedenlerinden birisi de denizcilik. Özellikle açık denizde dünyanın tam olarak neresinde olduğunuzu bilmeniz lazım, bu denizciler için hayati bir durum. Günümüzde bunu yapmak kolay fakat eskiden bu hesaplar el ile yapılıyordu.

Navigasyonun olmadığı zamanlardan bahsediyoruz elbette…

İşte bu nedenle denizcilerin aynı zamanda iyi bir gözlemci olmaları ve matematiksel hesaplamaları doğru yapabilmeleri gerekiyordu.

Zamanla denizcilerin bu korkusu azalmaya başladı ve bu sayede daha uzak mesafelere yolculuk yapmak mümkün oldu. Elbette bunun arka  planında yatan sebep yeni bir gözlem icadı olan Sekstantın bulunması ve matematik idi…

Daha çok şey yazabiliriz aslında bu konuda ama sizi bir referansa yönlendirelim: http://www.academia.edu

Daha fazlasını öğrenmek isterseniz videoya da göz atmanızı öneririz. Video Türkçe altyazılıdır ancak otomatik olarak açılmazsa sizin seçmeniz gerekebilir.

İyi seyirler…

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi İngilizce Matematik Öğretmenliği, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Michael Jordan’ın efsanevi havada kalma süresinin ardındaki matematik

NBA’in resmi sitesine göre, Michael Jordan tüm zamanların en büyük basketbolcusu. Onu bu kadar popüler yapan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir