Köningsberg’in Köprüleri Matematiği Nasıl Değiştirdi?

Königsberg ve yedi köprüsü şu an artık ortalıkta olmasa da matematiğin tamamen yeni bir alanının doğuşuna yol açan oldukça basit bir bilmeceyle tarih boyunca hatırlanacaktır.Köningsberg, matematik severlerin en çok adını duyduğu şehirlerin başında gelir. Eskiden Rusya’ya bağlı olmasına rağmen şimdi Almanya sınırları içerisinde bulunan bu küçük kentin Pregel nehri geçmekte ve bu nehir şehri bölümlere  ayırmaktadır. Merkezde de iki büyük ada vardır. Ve tüm bu bölümler birbirine yedi tane köprü ile bağlıydılar.

Yakındaki bir kasabanın belediye başkanı olan matematikçi Carl Gottlieb Ehler, bu adaları ve köprüleri saplantı haline getirmişti.

Dönüp dolaşıp şu soruya takılıyordu: Hangi yol izlenir se tüm yedi köprüden, her birinden yalnızca bir defa
geçecek şekilde geçilebilir?

Bunu bir bulmaca zannedip hemen denemeye kalkmayın, çünkü ne kadar denerseniz deneyin mümkün olmadığını göreceksiniz. Carl Gottlieb Ehler çözümü kendi ulaşamayınca matematikçi Leonhard Euler’den yardım istedi. Başlarda bu sorunu fazla ciddiye almayan Euler, soruya odaklanmaya başlayınca matematiğin yeni bir alanının keşfi sağlandı: Çizge Kuramı yada diğer bilinen adı ile Graf teori…

Şimdi Graf teorisi hakkında kısa, basit akılda kalıcı bilgiler edinmek istiyorsanız sakin bir 5 dakika ayırıp aşağıdaki videoyu inceleyin. (Otomatik olarak açılmaz ise dil seçeneklerinden Türkçe seçmelisiniz.)

Keyifli seyirler…

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi İngilizce Matematik Öğretmenliği, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Michael Jordan’ın efsanevi havada kalma süresinin ardındaki matematik

NBA’in resmi sitesine göre, Michael Jordan tüm zamanların en büyük basketbolcusu. Onu bu kadar popüler yapan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir