Matematik ve Hücresel Otomata

Hücresel otomata (Cellular automata) ismi başlangıçta kulağa oldukça ürkütücü gelse de prensipte basit, pratikte olayların veya tanımlanan konuların hücreler şeklinde bölünmesi ve her bir hücrenin, yanındaki diğer hücrelerin durumuna bağlı olarak gelecekteki durumunun belirlenmesine yarayan sistemdir.  Bir anlamda Paskal üçgeni ilk hücresel otomat sayılabilir belki de.

Günümüzde hücresel otomata, fizik, kimya ve biyoloji, sosyoloji, coğrafya ve hatta şehir planlamacılığında önemli bir modelleme aracı olarak kullanılmaktadır.

Bir hücresel otomat belli sayıda birbirinin aynısı hücreden oluşuyor aslında. Hücre denen karelerden ibaret büyük ızgaralardan oluşmuş, dev bir satranç tahtasını andıran bir evren düşünün. Belli bir kare her an belli bir halde olabilir. Hücreler monitörde o anki durumlarını temsil eden renklerde küçük dörtgenler olarak canlandırılıyor. Bir zaman adımından bir sonrakine her bir hücre komşu hücrelerin durumundan etkileniyor ve bir sonraki adımda kendi durumunu değiştirerek tepki gösteriyor.

1940’larda John von Neuman, yapay ve üreme ile tanımlanabilecek bir “canlılık” üzerine kafa yoruyordu. Onun hayali etraftan topladığı hammadde ile kendi kendini üreterek türünün muhafazasını sağlayan bir robot nesli olmuştu. Daha sonra kinematik model olarak anılacak olan matematik modeli ile bilgisayarın henüz var olmadığı zamanlarda ilk hücresel otomatı ortaya çıkardı. Neuman bu modeli ilk olarak kendi kopyasını yapabilen basit bir elektrik devresi olarak düşünmüştü.

1970’lere kadar, Neuman’ın çıkış noktası oldukça farklı anlamlara kavuştu ve bu konuda farklı çalışmalar yapıldı. Soyut matematikle kurulmuş bir matematik modelden ileri gitmeyen ve belki de bu yüzden herkes tarafından anlaşılması güç olan bu çalışmaların ardından, hem en anlaşılır, hem de görsel olarak en kolay algılanabilecek hücresel otomatı John Conway ortaya koydu. Böylece hücresel otomatların popülaritesi arttı.

Hücresel otomatların en bilinen örneği Game of Life’tır. Game of Life’ta her hücre çevresindeki hücrelerin kalabalıklığına göre yaşamına devam eder, ya da ölür. Conway Von Neumann’ın düşüncesini basitleştirmeyi denemiş ve başarmıştır.

Aşağıdaki video, tek tek hücrelerin çok küçük olduğu, onları neredeyse göremediğiniz (bir bilgisayar ekranındaki piksellere benzeyen) bir hücresel otomatın evrimini göstermektedir. Zaman içinde şaşırtıcı bir biçimde ortaya çıkan spiralleri görebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek isterseniz videonun yapımcının makalesine de göz atabilirsiniz.

Bu konularda daha fazla detaya bu yazıda girmeyelim ve yazımızı günlük hayattan bir örnekle bitirelim Kanser hücrelerinin dağılımlarının ” Hücresel Otomat ” konusu ile açıklanmaya çalışılması, kanser hücresinin bir sonraki bölünmesinde hangi hücrenin zarar göreceğini anlamamıza yarar sağlayarak kısmi yayılmaların önüne geçer. Tam da bu nedenle kanser araştırma kurumlarında mutlaka bir matematikçi bulunur.

Kaynaklar ve ileri okumalar:

1- https://plus.maths.org/content/maths-minute-cellular-automata

2- Cellular Automata Tabanlı Lucam Modeli İle İstanbul’un Gelişim ve Dönüşümüne İlişkin Makro Form Simülasyonları – Mehmet Ali YÜZER, Sebnem YÜZER

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Pi’nin İçindeki Saklı Güzellik

Çok basit bir problem gibi gözüküyor. Bir yanda evrendeki en basit biçim olan çember öte …

Bir Yorum

  1. Muhteşem bir yazı. Matematik ne işe yarar ? diye soranlara mükemmel bir cevap. Elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');