Hailstone Serileri ve Bir Açık Problem

Sizlerle küçük bir oyun oynayalım. Elinize bir sayı alın. Hangi sayıyı aldığınızı tahmin etmesi güç olduğundan “n” diyelim. İki seçeneğimiz olsun.

  • Eğer n sayısı çift ise 2 ile bölün. Yani  
  • Eğer n sayısı tek ise 3 ile çarpıp 1 ekleyin. Aynı şekilde 

Hemen şöyle bir örnekle başlayabiliriz. n=5 için,

şeklinde olacaktır. Benzer biçimde n=11 için,

okurunda dikkat ettiği üzere serinin son kısımlarında bir döngü oluşmaktadır. Bu döngüden dolayı serinin ismine “Hailstone(Dolu Tanesi) Serileri” adı verilmektedir. Problemin asıl sorusu ise n yerine gelebilecek herhangi bir sayı sonrasında oluşacak dizinin son döngüsü

şeklinde midir?

Belki duymamış olabilirsiniz fakat matematik dünyasının cevap aradığı sorulardan bir tanesidir ve henüz çözen olmamıştır. Ödülü de hali hazırda sahibini beklemektedir.

Bu zamana kadar üzerinde çalışılan bu seri için  gibi devasa sayı ile başlangıç yapılmış ve yine yukarıda bahsettiğimiz döngüye girmiştir.

Bu problem 1937 yılında Collatz Sanısının baş aktörü Lothar Collatz tarafından öne sürülmüş ve o günden beri gizemini korumaktadır.

İçinizden birileri bunu gösterecektir. Kim bilir!

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Sırt Çantası Problemi

Bilgisayar bilimlerinde optimizasyon algoritmalarıyla ilgilenmeye başladığınızda ilk karşınıza çıkacak olarak problemlerden biri olan sırt çantası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');