Dolu Tanesi Sayıları

Bir matematik problemini çözmek, bir yapbozu tamamlamaya benzer aslında ancak önemli bir farkla, o da sonuçta ortaya çıkacak olan büyük resme dair başlangıçta hiçbir fikriniz yoktur. Uğraştığınız problem, zor kolay veya çözümsüz olabilir. Bu belirsizlik belki de matematikçi olmanın en zor tarafıdır.

Dolu Tanesi Sayıları, yıllarca matematikçileri uğraştırmışlardır, he­saplanmaları çok kolay olduğu halde problemlerin çözümleri cidden çok zordur. Bir dolu tanesi dizisini hesaplamak için, istediğiniz pozi­tif bir tamsayıyı seçerek başlayın. Kural çok basit.

Eğer sayınız çift ise 2’ye bölün, tek ise 3 ile çarpıp 1 ekleyin.

Sonra, sonucunuza yine kuralı uygulayın. Bu işlemi istediğiniz kadar tekrar edin.

Hemen şöyle bir örnekle başlayabiliriz. n=5 için 5,16,8,4,2,1,4,2,1 şeklinde olacaktır. Benzer biçimde n=11 için, 11,34,17,52,26,13,40,20,10,5,16,8,4,2,1,4,2,1.

Gökyüzündeki yağmur bulutlarından düşen dolu taneleri gibi di­zi de, aşağı ve yukarı hareket eder ve bazen rasgele kalıplar oluşturur ve aynı dolu taneleri gibi sonunda yere (1 sayısına) geri düşer.
Aslında matematikçilerin çoğuna göre hangi sayıyla başlarsa başlasın dolu tanesi dizeleri 4, 2, 1, 4 … döngü­süyle devam eder.

Bu döngüden dolayı serinin ismine “Hailstone(Dolu Tanesi) Serileri” adı verilmektedir. Problemin asıl sorusu ise n yerine gelebilecek herhangi bir sayı sonrasında oluşacak dizinin son döngüsü 4,2,1,4,2,1 şeklinde midir?

Bunu ispatlayan veya çürütebilen kişiyi bir para ödülü de beklemektedir sonunda. 3n + 1 kuralı ola-
rak bilinen dolu tanesi dizileri, düzen ve düzensizliğin bir karışımını gösterir. Kesinlikle ras­gele değildir; ama kalıp olarak yazılması da mümkün değildir.

Dolu Tanesi Dizilerine ait kalıpların matematiksel yapılarının daha iyi anlaşılması için bilgisayar modellemeleri ile çalışılabilir.

Şekilde başlangıç sayısı 27 olarak seçilerek kurallar dahilinde oluşturulan dizinin grafiğini görmektesiniz. Bu dizi 111 adım sonra yine bildik 1,4,2,1,4,2… döngüsüne takılıyor. Gerçekten de bu sefer uzun bir yolculuk oluyor, hatta 77. adımda dizimiz 9232 maksimum düzeyine erişiyor. Ancak ne var ki, diğerleri gibi onu da aynı son bekliyor.

Bu zamana kadar üzerinde çalışılan bu seri için  n=5.260 gibi devasa sayı ile başlangıç yapılmış ve yine yukarıda bahsettiğimiz döngüye girmiştir.

Bu problem 1937 yılında Collatz Sanısının baş aktörü Lothar Collatz tarafından öne sürülmüş ve o günden beri gizemini korumaktadır. Bu yüzden adı bazı kaynaklarda Collatz Sanısı olarak da geçer.

Paul Erdös 3n + 1 sayıları ile ilgili yorumunda, “Matematik henüz böyle problemlere hazır değil,”
demiştir.

Şimdiden deneyenlere sabırlar dileriz…

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Sibel Çağlar

Kadıköy Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi, ardından uzun süre özel sektörde matematik öğretmenliği, eğitim koordinatörlüğü diye uzar gider özgeçmişim… Önemli olan katedilen değil, biriktirdiklerimiz ve aktarabildiklerimizdir bizden sonra gelenlere... Eğitim sisteminin içinde bulunduğu çıkmazı yıllarca iliklerimde hissettikten sonra, peki ama ne yapabilirim düşüncesiyle bu web sitesini kurmaya karar verdim. Amacım bilime ilgiyi arttırmak, bilimin özellikle matematiğin zihin açıcı yönünü açığa koymaktı. Yolumuz daha uzun ve zorlu ancak en azından deniyoruz.

Bunlara da Göz Atın

Sırt Çantası Problemi

Bilgisayar bilimlerinde optimizasyon algoritmalarıyla ilgilenmeye başladığınızda ilk karşınıza çıkacak olarak problemlerden biri olan sırt çantası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');