Dünyada Bazı İlkler

“Teknolojiyi tümüyle yermek, tuzdan arındırılmış deniz suyu ile yeşeren bahçeleri görmezlikten gelmek, onu gözü kapalı övmek ise Hiroşima’yı unutmak demektir. ” – Stuart Chase

Her biri hayatımızın bir parçası oldu. İşte dünyanın bazı ilkleri:

Televizyon sözcüğü Yunanca uzak anlamındaki tele ve Latince görmek anlamındaki visio  sözcüklerinden 20.yüzyıl başlarında türetilmiştir.

Dünyadaki ilk televizyon yayını 1926 yılında İskoç J.L. Baird’ in kendi yaptığı aygıtta bir insan portresini 30 satırlık taramayla ufak bir ekranda yayınlayarak, ilk televizyon görüntüsünü elde etmiştir. Bu buluş Nipkow adlı bir alman öğrencinin çalışmalarına dayandırılarak 1884 yılında gerçekleşmiştir.

Televizyon üzerinde ilk çalışmaları yapan John Logie Baird, 1924 ‘te görüntüyü ilk defa oluşturmayı başarmıştır. Bu televizyon mekanik sistem ile işleyen özellikteydi. Philo Taylor Farnsworth yaptığı çalışmalar ile günümüzde kullanılan ve tüplü diye tabir ettiğimiz CRT televizyonların temelini atmıştır. Philo Taylor Farnsworth da televizyonun mucidi olarak kabul edilebilir.

Konuşmaları açıkça aktaran ilk telefon aleti, Alexander Graham Bell ve Charles Sumner Tainter tarafından geliştiren radyofon isimli aygıttır.

İki bilim adamı, bu aygıtla ilk başarılı denemeyi 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirdiler. Verici Washington’da, 13. Cadde’deki Franklin Okulu’nun tepesine konmuştu. Tainter, ahizeyi eline alarak konuşmaya başladı:

Bay Bell… Bay Bell… Beni duyabiliyorsanız lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın.

Az sonra Bell, 14. Cadde’de bulunan laboratuvarının penceresine geldi. Elinde şapkası vardı. Bir an durdu, sonra şapkasını sallamaya başladı.

 

Bilgisayar, kendisine işlediğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza denir. İlk elektrikli bilgisayar ENIAC’tır.

Bilgisayarlar tarih boyunca çok farklı biçimlerde karşımıza çıkmışlardır.

20. yüzyılın ortalarındaki ilk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla güç tüketiyorlardı. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma geldiler. Bu kadar küçük imal edilebilmelerinin temel nedeni 1969 yılında yarı iletkenler ile çok küçük alanlara sığdırılabilen devreler yapılabilmesidir.

Dünyada satışa sunulan ilk cep telefonu modeli olarak kabul edilen Motorola DynaTAC 8000X’in geliştirme aşaması yaklaşık olarak 15 yılsürmüştü.

Geniş bir kitle tarafından cep telefonunun mucidi olarak kabul edilen Martin Cooper, üzerinde uzun süre çalıştığı cep telefonu prototipini 1973yılında firma yönetimine sunmuştu. Cooper’ın ortaya çıkardığı ürünü fazlasıyla beğenen yönetim, bu konu için önemli bir bütçe ayırmış ve ilk cep telefonunun geliştirme aşaması resmi olarak başlamıştı.

“İlk cep telefonları bir kilodan ağırdı, bataryası 20 dakikadan fazla dayanmıyordu ancak bu, telefonların uzun süre elde tutulmaması açısından iyiydi” demiştir.

 

Önemli bir teknolojik buluş olan otomobilin tarihi 19. yüzyılda enerji kaynağı olarak buharın kullanılmasıyla başlar ve içten yanmalı motorlarda petrolü kullanılmasıyla devam eder. Günümüzde alternatif enerji kaynakları ile çalışan otomobillerin üretilmesi konusunda çalışmalar hız kazanmıştır.

 

Tarihte bilinen ilk trafik kazası Alman Karl Benz’in otomobili icat etmesinden (1886) önceki bir tarihe dayanıyor. Devrinin önemli bilim insanlarından olan İrlandalı Mary Ward, trafik kazasında hayatını kaybeden ilk insan olarak biliniyor. Bilim ile yakından ilgilenen bir ailenin üyesi olan Mary Ward, kuzenlerinin icadı olan buharla çalışan araçtan düşerek hayatını kaybetmiş.

 

 

Dünyadaki ilk radyo aslen 1865 yılında iskoç bir fizikçi olan James Clark Maxwell tarafından icat edilmiştir. Ancak modern radyonun mucidi Nikola Tesla sayılır.

 

 

Dünyanın ilk fotoğrafı. Fotoğrafı çeken Fransız mucit Joseph Nicephore Niepce (1826)

 

 

Dünyadaki ilk güzellik yarışması 19 Eylül 1888 ‘de Belçika ‘da Concours de Beatue ismi ile yapılmıştır. Dünyadaki ilk güzellik kraliçesi 18 yaşındaki Bertha Soucaret olmuştur.

 

 

Wright Flyer: 17 Aralık 1903 saat 10:35’te North Carolina Eyaleti’nin Kitty Hawk kasabasına 8 kilometrelik mesafesinde bulunan Kill Devil Hills kumulundaWright Kardeşler tarafından ilk defa uçakla gerçekleştirilen insanlı uçuşu; Orville Wright’in kumandasındaki uçağın yere değmemesi için kanadın ucunu tutan Wilbur Wright’in onu bıraktığı anda ABD devlet sahil kurtarma elemanı John T. Daniels tarafından çekildi.

 

 

İlk örnekleri bisikletlere motor takma girişimleriyle ortaya çıkmıştır. 1869 yılında ABD Massachusetts’li Sylvester Roper buhar gücüyle çalışan motosiklet benzeri bir taşıtı geliştirmeye çalışmıştır.

1893 yılında Felix Millet beş silindirli bir motoru bir bisikletin ön tekerleğine takarak bugünkü motosiklete oldukça benzeyen bir taşıt gerçekleştirmiştir.

 

Düzenleyen: Serkan Göksal

Kaynak: Wikipedia

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Serkan Göksal

2009 Anadolu Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliğine giriş yaptım. 2013’te mezun oldum. Üniversitede de okurken ortaöğretim kpss ile aynı üniversitede memurluk yaptım. Mezun olduğum ilk sene İstanbul’a öğretmen olarak atandım. 2015 yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde yüksek lisansa başladım. Tez hazırlama aşamasındayım. Eğitimin sorunlu olduğu bölgeden geldiğim için eğitime çok önem veririm. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğuna inananlardanım. Öğrencilerime dediğim gibi eğitim ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı gidermek için çok çalışmalıyız. Çok okumalı ve çok merak etmeliyiz. Eğitimin yaşı yoktur. Hayat boyu devam eder. İnsanları, toplumsal olayları araştırmayı, incelemeyi çok severim.

Bunlara da Göz Atın

Matematikçi Bir Kuşak: Bernoulli Ailesi

Matematik tarihine yön veren insanlardan oluşan üç kuşak matematikçi bir aileyi inceleyelim bu yazımızda. Bernoulli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir