Cedric Villani: Matematik Ödül Canavarı

Cedric Villani. Uzun saçları, derslerde giydiği takım elbisesi, yakasından hiç çıkarmadığı örümcek amblemi ve asil bir fular. İlginç bir adam ancak matematik konusundaki başarıları ise inanılmaz. Ancak bir sorun var, Villani’nin başı dertte çünkü ödül koyacak dolabı kalmadı. 

Şaka değil!

Matematik ile ilgili o kadar ödül almıştır ki adeta bir ödül koleksiyoncusuna dönmüştür. Aldığı ödüller ise hiç de küçümsenecek değil…

1973 doğumlu 43 yaşındaki Villani lisan eğitimini Fransa’nın en önemli okullarından olan École Normale Supérieure doktorasını ise Paris Dauphine Üniversitesinden aldı.

Matematiksel Fizik, Riemann Geometrisi ve kısmi diferansiyel denklemler üzerinde çalışan yaşayan dahi şu anda Henri Poincare Enstitüsü ve Marie Curie Enstitüsünde başkanlık yapmaktadır. Aynı zamanda Lyon Üniversitesinde Profesörlük görevini sürdürmektedir.

1998 yılında doktorası Pierre – Louis Lions tarafından verildikten sonra direk profesörlük unvanı verilmiştir kendisine. (Türkiye’de profesörlük dereceli bir kademidir. Yaş etkeni vardır.) Hemen 2 yıl sonra Bilimler Akademisinden Louis Armand ödülüne layık görülmüştür. Çalışması “Boltzmann denklemleri” adı verilen matematiksel fizik konusu üzerinde daha özel olarak termodinamik ile ilgili idi.

2003 yılında dünya genelinde tüm fizikçilerin katıldığı Lizbon’da gerçekleşen  “International Congress of Mathematical Physics” kongresinde dünyaya bir dizi fizik dersleri verdi. Bu gerçekten büyük onurdu. Bunun ardından aynı yıl Collège de France’dan Vimont Matematik ödülünü almış ve Kinetik Teori adında bir çalışması da matematiksel fizik çalışan matematikçilerden büyük beğeni topladı.

Yıl 2004 olduğunda Villani yakasındaki örümcek ambleminin de uğur getirdiğini varsayarak California Üniversitesinden “Miller ziyaretçi asistan profesör” teklifi aldı

2005 yıllarında literatüre kendi adıyla geçen “ Otto – Villani Teoremi” 2008 yılında gerçekleşecek olan harika bir ödülün habercisi ve ayak sesiydi.

Villani için geri sayım başlamıştı. Çalışmalar gerçekten yol kat edici ve nitelikliydi.

2006 yılında Grigori Parelmanın isminin okunup ödül almadığı Madrid’de gerçekleşen ödül töreninde de araştırma alanı ile ilgili yine bir dizi konuşma serisi verdi.

Az kalmıştı isminin okunmasına…

2008 yılında Avrupa Matematik Birliğinden onur ödülü aldı. Konusu ise “Transportation Teorisi” idi.

Yıl 2009 olduğunda ödüller gitgide derinliğini artırıyordu. Zaten aldığı diğer ödüller de hiç küçümsenecek ödüller değildi. Matematiksel Fizik Komitesinin üç yılda yalnızca üç matematikçiye verdiği Henri Poincare Ödülüne layık görüldü. Çalışma alanı biraz daha Riemann Geometrisine kayar gibiydi.

Çalışma alanı Sayı teorisi olmamasına karşın matematiğe olan üst düzey yeteneği sayesinde “Transportation Theory” çalışması ile Tolouse Üniversitesi Matematik Enstitüsü tarafından iki yılda bir, iki matematikçiye verilen Fermat Ödülünü aldı.

Gerçekten ben yazarken yoruldum ödülleri…

Nirvana…

2010 yılında matematikte en üst düzey ödül, matematiğin Nobeli olarak adlandırılan Fields Madalyasını Boltzmann Denklemlerine olan katkıları nedeniyle aldı.. En doğrusunu yapıp 15.000 Kanada dolarını alıp, hafızalara kazınan bir de konuşma yapmıştır. Kıyafet ise yine aynı…

Takım elbise, fular, örümcek amblemi…

2014 yılında Amerikalı matematikçi Joseph Doob onuruna verilen ödülünün de sahibi olmuştur.

Son olarak yazıyı klasik bir özgeçmiş sonu ile bitirelim. Cedric Villani evli ve iki çocuk babasıdır.

Referans:

(1) – http://www.telegraph.co.uk

(2) – www.wikipedia.com

Matematiksel

Yazıyı Hazırlayan: Matematiksel

Bu yazı gönüllü yazarlarımız tarafından hazırlanmış veya sitemiz editörleri tarafından belirtilen kaynaktan aslına uygun kalınarak eklenmiştir.

Bunlara da Göz Atın

Ramanujan: Sonsuzluğu Bilen Adam

Ramanujan bu sonlu hayat içinde sonsuzluğa en çok yaklaşabilmiş insanlardan biri. Ama onun da yanıldığı anlar oldu kaçınılmaz …

2 Yorumlar

  1. Mushab Bey Villani’den daha fazla ödülü olan büyük deha Terence Tao ile ilgili bir yazınızı da bekleriz. Elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ga('send', 'pageview');